Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Handbal masculin: Minaur Baia Mare ratează finala European Cup

Echipa românească a pierdut ambele meciuri cu gruparea islandeză Valur.

Articol de Matei Pavel, Publicat: 28 Aprilie 2024, 20:05  • Actualizat: 28 Aprilie 2024, 20:13

În fața propriilor suporteri, echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare a fost învinsă de formaţia islandeză Valur duminică, scor 30-24 (17-8), în returul semifinalelor European Cup.

În urma înfrângerii, echipa românească a ratat calificarea în finala competiţiei.

În tur, islandezii s-au impus la scor, 36-28.

Minaur Baia Mare s-a calificat în semifinale după dubla cu Bregenz Handball (37-31, 28-30).

În schimb, Valur a ajuns în semifinale după eliminarea echipei Steaua Bucureşti (36-35 şi 36-30).

Finala European Cup se va disputa pe 18-19 mai (turul) şi 25-26 mai (returul).

Openul Romei: Begu, eliminată de Collins în optimi
Sport 14 Mai 2024, 00:15

Românca a cedat în fața americancei Danielle Collins.

Play-off Superliga: Farul Constanța - CS Universitatea Craiova, 3-3 | VIDEO
Sport 13 Mai 2024, 22:44

Craiova a revenit de la 3-0 și a marcat toate golurile prin Alexandru Mitriță, în ultimele 20 de minute ale meciului.

Ana Bogdan abandonează în primul tur la Trophee Clarins
Sport 13 Mai 2024, 20:15

Românca a fost nevoită să se retragă de pe teren din cauza durerilor de spate.

Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League
Sport 13 Mai 2024, 19:29

Va fi a doua finală europeană pentru arbitrul român, după cea din Conference League, ediția 2022.

Openul Romei: Cîrstea, eliminată de Keys
Sport 13 Mai 2024, 15:54

Partida a fost întreruptă timp de 40 de minute după ce un bărbat a pătruns pe teren.

Superliga: Programul meciurilor de baraj
Sport 13 Mai 2024, 14:27

Meciurile din tur sunt programate pe 17 sau 20 mai. Returul se va disputa pe 24 sau 27 mai.

U Craiova 1948 și Voluntari au retrogradat. Dinamo și Botoșani vor juca meciuri de baraj cu echipe din Liga a 2-a | VIDEO
Sport 12 Mai 2024, 23:58

Din Liga a 2-a au promovat direct Unirea Slobozia și Gloria Buzau. Csikszereda Miercurea Ciuc și CS Mioveni vor juca meciuri...

Gloria Bistriţa și Dunărea Brăila, învinse în finalele EHF European League
Sport 12 Mai 2024, 21:16

Pentru prima dată în istoria competiției, două echipe din aceeași țară s-au întâlnit în semifinale.