Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

România, locul 2 în clasamentul pe medalii la Europenele de Canotaj

Lotul tricolor a câștigat 8 medalii, dintre care 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz.

Articol de Matei Pavel, Publicat: 28 Aprilie 2024, 15:28  • Actualizat: 28 Aprilie 2024, 16:37

România a ocupat locul 2 în clasamentul pe medalii la Campionatele Europene de Canotaj de la Szeged (Ungaria), după Marea Britanie, dar înaintea Italiei, Norvegiei și Germaniei.

Lotul tricolor a participat la competiții cu 13 echipaje compuse din 36 de sportivi și a câștigat 8 medalii, dintre care 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz.

Duminică, în "proba regină" a canotajului, cea de 8+1 feminin (W8+), echipajul compus din Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Adriana Adam, Maria Lehaci, Mădălina Bereș, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Simona Radiș și Victoria Petreanu a cucerit aurul.

La rândul lor, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel au cucerit medaliile de aur în proba feminină de dublu rame.

Aur a obținut și echipajul de dublu vâsle masculin (M2x), compus din Andrei Cornea și Marian Enache, la Campionatele Europene de la Szeged. Băieții au condus detașat cursa încă de la start.

Format din Florin Arteni și Florin Lehac, echipajul de dublu rame masculin (M2-) s-a clasat pe locul secund.

Tot duminică, echipajul de dublu vâsle feminin (W2x), compus din Simona Radiș și Ancuța Bodnar, a cucerit medaliile de bronz.

Sâmbătă, România a obţinut trei medalii, una de aur, una de argint şi una de bronz.

Aurul tricolorelor a fost obţinut la dublu vâsle, categorie uşoară (Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc), argintul a fost câştigat la patru rame feminin (Mădălina Bereş, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş), iar bronzul la 8+1 masculin (Mihăiţă Ţigănescu, Ciprian Tudosă, Constantin Adam, Mugurel Vasile Semciuc, Florin Arteni, Sergiu Bejan, Ştefan Berariu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu).

La ediţia 2023 a Campionatelor Europene, desfăşurată la Bled (Slovenia), România a câştigat şase medalii, dintre care cinci de aur şi una de argint.

Etichete : canotaj europene szeged
Cîrstea o elimină pe Vondrousova şi se califică în optimi la Openul Romei
Sport 11 Mai 2024, 20:35

Următoarea adversară a româncei va fi americanca Madison Keys.

Handbal feminin: Gloria Bistriţa elimină Dunărea Brăila și va juca finala European League
Sport 11 Mai 2024, 18:21

A fost cea dintâi semifinală a European League între două echipe din aceeaşi ţară.

Handbal feminin: CSM Bucureşti cucerește al 7-lea titlu naţional
Sport 11 Mai 2024, 17:23

Cu două etape înainte de final, echipa a adunat 67 puncte în clasament.

Ștafeta României, locul 9 la Europenele de mountain bike
Sport 11 Mai 2024, 12:09

Din lotul tricolor au făcut parte campionul continental la cross country eliminator, Ede-Karoly Molnar, precum și Dragoş...