A fost semnat contractul de achiziție a dronelor pentru Armată prin programul SAFE
Toate sistemele vor fi livrate în cursul anului 2027 şi vor fi integrate în structurile Armatei Române pentru misiuni de supraveghere şi recunoaştere.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 28 Mai 2026, 12:25 • Actualizat: 28 Mai 2026, 12:34
Ministerul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat semnarea unui nou contract pentru dotarea Armatei Române cu sisteme moderne de drone destinate misiunilor de supraveghere.
Încheiat prin programul SAFE cu compania germană Quantum Systems, contractul are o valoare de 30,7 milioane de euro fără TVA şi prevede livrarea a 34 de sisteme Mini UAS clasa I, alături de 15 kit-uri Scorpion, care permit transformarea dronelor din configuraţie „aripă fixă” în configuraţie „multicopter”.
Potrivit lui Radu Miruță, toate sistemele vor fi livrate în cursul anului 2027 şi vor fi integrate în structurile Armatei Române pentru misiuni de supraveghere şi recunoaştere.
Noile echipamente se vor adăuga capacităţilor deja existente şi sunt considerate complementare proiectului de co-producţie în România, aflat în dezvoltare.
Ministrul a precizat că semnarea contractului a avut loc în condiţiile aprobate de Parlament prin programul SAFE şi a susţinut că procedura s-a confruntat cu dificultăţi juridice în ultimele zile.
Șeful MApN a afirmat că au existat tentative de blocare a procesului de înzestrare, însă Ministerul Apărării a găsit soluţii pentru depăşirea obstacolelor legale.
Achiziţia face parte din procesul mai amplu de modernizare a forţelor armate române, în contextul în care numeroase state membre NATO investesc în dezvoltarea capacităţilor de supraveghere aeriană şi în utilizarea dronelor tactice pe câmpul de luptă.
Sistemele Mini UAS sunt folosite pentru colectarea de informaţii în timp real, monitorizarea zonelor de interes şi sprijinirea operaţiunilor militare.













