Afișe cu informații despre semnalarea cazurilor de trafic de persoane, expuse în mod obligatoriu în hoteluri sau gări
Nerespectarea noii legi se pedepsește cu amenzi de până la 1.000 le
Articol de Victor Marin, Publicat: 25 Februarie 2026, 21:10
Camera Deputaților a adoptat miercuri, în calitate de for decizional, un proiect de lege care face obligatorie afișarea anunțurilor cu informații despre semnalarea cazurilor de trafic de persoane.
Afișele vor apărea în unităţi turistice, centre de acordare a vizelor, la operatorii de transport sau agenţiile de plasare a forţei de muncă.
Anunțurile trebuie afișate în română și engleză, dar și în limba minorității în zonele unde aceasta depășește 20% din totalul populației.
Nerespectarea noilor prevederi se pedepsește cu amenzi de la 200 la 1.000 lei, precizează Radio România Actualități.
"Dacă un afiș salvează un singur om, salvăm o lume”, a declarat deputatul USR Emanuel Ungureanu, subliniind că România e într-o zonă de risc ridicat pentru trafic de persoane.
Citește și: Un polițist de frontieră, reținut de DIICOT după ce ar fi obligat o adolescentă de 17 ani să se prostitueze













