AFP: Istoria SUA, marcată de asasinarea a 4 președinți
Donald Trump a supraviețuit unei tentative de asasinat, sâmbătă seara, fiind împușcat în ureche în timpul unui miting electoral organizat în Pennsylvania.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 14 Iulie 2024, 11:15 • Actualizat: 14 Iulie 2024, 13:42
Tentativa de asasinare a republicanului Donald Trump, care a fost rănit la ureche după ce a fost împuşcat în timpul unui miting de campanie, face parte dintr-o istorie a violenţei politice în Statele Unite ale Americii.
Atacul de sâmbătă seară, comis în timpul unui miting electoral organizat în Pennsylvania, esta prima tentativă de asasinat de la cea a fostului preşedinte republican Ronald Reagan în 1981, amintește agenția France Presse.
4 președinți americani, asasinați de-a lungul timpului
Istoria SUA este marcată de asasinarea a 4 preşedinţi în timpul mandatului lor.
Abraham Lincoln a fost ucis în 1865 în loja sa de la Teatrul Ford din Washington de către un actor, John Wilkes Booth.
A doua victimă a fost James Garfield, cel de-al 20-lea preşedinte american, care a murit în urma atacului comis la 2 iulie 1881 în gara Washington de către Charles Guiteau, un avocat disperat să îşi găsească un loc de muncă în administrația publică.
La 6 septembrie 1901, în timp ce primea demnitari la Expoziţia Panamericană de la Buffalo, William McKinley, cel de-al 25-lea preşedinte al Statelor Unite, a fost rănit de un anarhist care a tras mai multe gloanţe. Președintele a murit, câteva zile mai târziu, din cauza rănilor suferite.
La 22 noiembrie 1963, John Fitzgerald Kennedy a fost asasinat în Dallas. În acea zi, în jurul orei 12:30, în timp ce limuzina prezidenţială trecea prin mulţimea de pe străzile din Dallas, s-au auzit împuşcături. JFK s-a prăbuşit lângă soţia sa, Jackie. Cel de-al 35-lea preşedinte al SUA a fost declarat mort, la ora 13:00, la spital.
Comisia pentru asasinarea a concluzionat în 1964 că Lee Harvey Oswald, un fost puşcaş marin care trăise în Uniunea Sovietică, a acţionat singur.
Numeroase tentative de asasinat
Alte tentative de asasinat au avut loc împotriva unor preşedinţi americani precum Andrew Jackson, Theodore şi Franklin Roosevelt, Gerald Ford şi Ronald Reagan.
Franklin Delano Roosevelt a supraviețuit în 1933, la fel ca Gerald Ford, care a supravieţuit la două tentative de asasinat în 1975, ambele în California.
La 30 martie 1981, Ronald Reagan a fost grav rănit de un dezechilibrat mintal, John Hinckley Jr, în timp ce părăsea Hotelul Hilton din Washington. Președintele a fost spitalizat timp de 12 zile.
Breșă majoră majoră de securitate
Reuters scrie că atacul împotriva lui Donald Trump denotă o breșă majoră de securitate.
În timp ce republicanul a supraviețuit cu o rană la ureche, un participant la miting a fost ucis şi alţi doi spectatori au fost răniţi grav de gloanțele trase.
În vârstă de 78 de ani, republicanul tocmai îşi începuse discursul când s-au auzit împuşcăturile. După ce a văzut că este rănit, fostul președinte a căzut în genunchi în spatele podiumului, iar agenţii Secret Service l-au înconjurat.
Cu dâre de sânge pe obrazul drept, Donald Trump a părăsit scena nu înainte de a ridica pumnul în aer şi a-i îndemna pe alegători să lupte. O imagine pe care susţinătorii săi au exploatat-o rapid, răspândind-o masiv pe reţelele sociale.
După tentativa de asasinat, o Comisie a Camerei Reprezentanţilor a convocat-o la audieri pe directoarea Secret Service.
FBI l-a identificat pe atacator ca fiind Thomas Matthew Crooks, un tânăr de 20 de ani din Bethel Park, înregistrat ca republican, conform registrelor electorale ale statului.
Lichidat la fața locului, individul ar fi folosit o puşcă de tip AR, foarte populară în SUA, care a fost folosită în multe incidente armate de-a lungul timpului.
"Orice persoană care deţine informaţii care ar putea contribui la anchetă este încurajată să trimită fotografii sau înregistrări video online la FBI.gov/butler sau să sune la 1-800-CALL-FBI", se arată în mesajul Poliției Federale americane.
Atacul va remodela, cel mai probabil, cursa prezidenţială din acest an şi va alimenta temerile de lungă durată că disputata competiţie electorală ar putea degenera în violenţă politică, conchide Reuters.
Citește și: Acest act șocant de violență politică va avea inevitabil un efect asupra campaniei electorale, potrivit BBC













