Alpinistul român Barna Zsolt Vago, mort în timpul unei ascensiuni pe vârful Lhotse
Circumstanțele exacte ale decesului nu sunt cunoscute deocamdată.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 19 Mai 2025, 13:31 • Actualizat: 19 Mai 2025, 13:45
Alpinistul român Barna Zsolt Vago a murit în timpul unei ascensiuni pe vârful Lhotse, cel de-al patrulea ca înălțime din lume.
Vestea decesului a fost confirmată de Himalayan Guides, organizatorii escaladei.
Circumstanțele exacte ale decesului nu sunt cunoscute deocamdată.
Originar din Cluj-Napoca, Barna Zsolt Vago avea 48 de ani, potrivit Radio România Cluj.
Tot în weekend, indianul Rakesh Kuma a murit în timp ce cobora de pe vârful muntelui Lhotse, cu o altitudine de 8.516 m (27.940 ft), a anunțat Mohan Lamsal de la Makalu Adventure, compania nepaleză care a organizat expediția.
Tânărul cobora de la cota 8.000 m, unde se află a 4 tabără pentru escaladă, când s-a prăbușit din picioare. Eforturile șerpașului său de a-l resuscita au fost zadarnice.
Numărul alpiniștilor morți în acest sezon a ajuns la 8.
Citește și: Un nepalez de 18 ani, cel mai tânăr alpinist care a cucerit toate vârfurile montane de peste 8000 de metri













