Ambasadorul României la Moscova a depus flori în memoria lui Aleksei Navalnîi
Disidentul a murit, vinerea trecută, într-o închisoare din Siberia.
Publicat: 20 Februarie 2024, 21:43 • Actualizat: 21 Februarie 2024, 08:19
Ambasadorul României la Moscova a depus flori la Piatra Soloveţki în memoria opozantului Aleksei Navalnîi, relatează Radio România Actualități.
Cristian Istrate a deplâns moartea neaşteptată şi şocantă a disidentului, a anunţat, marți seară, diplomaţia de la Bucureşti pe platforma X.
"Gândurile noastre se îndreaptă către familia sa şi către toţi oamenii din Rusia care speră la democraţie, libertate şi demnitate", se arată în postare.
Upon Romanian MFA’s instructions, 🇷🇴Ambasador to Moscow laid flowers at the #Solovetsky Stone, to mourn the unexpected & shocking death of Alexey @navalny. Our thoughts are with his family and with all the people in RU longing for democracy, freedom and dignity. @yulia_navalnaya pic.twitter.com/0SRcBe5IRh
— MFA Romania (@MAERomania) February 20, 2024
După moartea subită a disidentului, majoritatea ambasadorilor occidentali la Moscova au depus ori şi lumânări în memoria lui Aleksei Navalnîi, care inspăşea o pedeapsă de 19 ani pentru extremism.
Manifestaţii similare au avut loc şi în faţa sediilor misiunilor diplomatice ale Rusiei din capitalele europene, cei prezenți denunţând regimul "criminal" al lui Vladimir Putin.
Uniunea Europeană a cerut o anchetă internațională independentă a morții lui Aleksei Navalnîi și l-a convocat pe reprezentantul Rusiei la Bruxelles, într-un gest de protest diplomatic.
De cealaltă parte, Moscova a respins orice implicare în decesul disidentului încarcerat și a calificat drept "inadmisibile" reacțiile cancelariilor occidentale.













