Ambasadorul Rusiei la București, convocat la sediul MAE
Partea română a subliniat că, prin gravitate, implicaţii şi anvergură, violarea spațiului aerian al Poloniei reprezintă o escaladare fără precedent, precum şi o ameninţare la adresa securităţii cetăţenilor unui stat Aliat
Articol de Andrei Enache, Publicat: 12 Septembrie 2025, 00:30 • Actualizat: 12 Septembrie 2025, 00:38
Ministerul Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti, joi, în legătură cu violarea spaţiului aerian al Poloniei de către unele drone ruseşti.
Potrivit MAE, diplomatului i s-a comunicat poziţia de condamnare fermă din partea României.
”Partea română a subliniat că, prin gravitate, implicaţii şi anvergură, respectivul incident reprezintă o escaladare fără precedent, precum şi o ameninţare la adresa securităţii cetăţenilor unui stat Aliat şi partener strategic al României. Acest incident ilustrează încă o dată consecinţele ample, severe, ale războiului de agresiune purtat de Federaţia Rusă împotriva Ucrainei asupra stabilităţii regionale şi a securităţii europene”, scrie într-un comunicat.
Totodată, Ministerul Afacerilor Externe a reamintit părţii ruse despre atacurile anterioare ale forţelor ruse împotriva unor obiective ucrainene, în proximitatea graniţei cu România.
”A fost subliniat din nou caracterul iresponsabil al acestor atacuri, care afectează securitatea naţională şi stabilitatea în regiunea mai largă a Mării Negre şi imperativul respectării suveranitatii si a dreptului international la gurile Dunării”, se mai arată în comunicat.













