ANM: Cod galben de ploi torențiale, vânt și grindină, în mai multe județe
În unele zone ale țării vor fi înregistrate ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50...70 km/h) și izolat grindină.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 04 August 2025, 14:12 • Actualizat: 04 August 2025, 14:12
Două atenționări Cod galben de ploi torențiale, vânt puternic și grindină, valabile începând de luni până marți dimineață au fost emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), pentru mai multe județe.
Conform ANM începând de luni, 4 august, ora 12:00, și până marți, 5 august, ora 1:00, sunt vizate de Cod galben de ploi torențiale, vijelii și grindină următoarele județe: Botoșani, Suceava, Neamț, Bistrița-Năsăud, Sălaj, Cluj, Mureș, Harghita, Covasna, Brașov, Sibiu, Argeș, Hunedoara, Gorj, Vâlcea, Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, integral; respectiv Bacău și Vrancea, parțial.
În aceste zone vor fi înregistrate averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii (rafale de 50...70 km/h) și izolat grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 20...30 l/mp și izolat de peste 40 l/mp.
De asemenea, în dimineața zilei de marți, 5 august, între orele 1:00 și 10:00, va fi valabilă o atenționare Cod galben de ploi în județele: Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Gorj, Mehedinți și Dolj.
Conform meteorologilor, în aceste zone va ploua însemnat cantitativ. Prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 20...25 l/mp și pe arii restrânse de peste 40 l/mp.
Citește și: ANM: Caniculă în București și în mai multe județe, luni și marți













