ANM: Cod galben de vânt, în vestul și nord-estul țării
De asemenea, meteorologii prognozează averse și descărcări electrice.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 14 Septembrie 2025, 10:53 • Actualizat: 14 Septembrie 2025, 10:58
Administrația Națională de Meteorologie a emis, duminică, o atenționare de intensificări ale vântului.
Codul galben este valabil în mai multe județe din vestul și nord-estul țării.
Potrivit ANM, până la ora 20:00, în județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Botoșani, în zonele joase din Suceava și Neamț, dar și în vestul Carpaților Meridionali, va fi instituit un Cod galben de intensificări ale vântului.
Rafalele vor atinge 50-70 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m chiar 90 – 100 km/h.

Totodată, până luni (ora 10:00), este în vigoare o informare meteorologică de averse moderate. Precipitațiile vor debuta în Banat, Crișana și Maramureș, urmând să se extindă treptat în Transilvania. Cantitățile de apă vor ajunge local la 15-20 l/mp și izolat la 30-40 l/mp.













