Aproape 70 de copii, abandonați în spitale și maternități de la începutul anului
Mulți dintre ei au fost preluați de alte persoane sau de asistenți maternali.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 17 August 2025, 15:30 • Actualizat: 17 August 2025, 16:14
Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție informează că, în primul trimestru al acestui an, 68 de copii au fost părăsiți în maternități și în alte unități sanitare, cu 13 mai mulți față de perioada similară din 2024.
În primele trei luni ale anului, au fost externați 62 de copii părăsiți.
Dintre aceștia doar 4 s-au reîntors în familie.
Un copil a fost plasat într-un centru de primire în regim de urgență, iar ceilalți au fost preluați de alte persoane sau de asistenți maternali, anunță Radio România Actualități.
Citește și: Grup de copii rătăciți în Munții Rodnei, Maramureș, recuperat de salvamontiști | VIDEO













