Australia a cerut despăgubiri după condamnarea Rusiei de către CEDO pentru tragedia MH17
„Salutăm decizia Curţii Europene a Drepturilor Omului, care consideră Rusia responsabilă pentru doborârea zborului MH17”, a transmis ministrul australian de Externe.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 10 Iulie 2025, 10:38 • Actualizat: 10 Iulie 2025, 10:38
Ministrul australian de Externe, Penny Wong, i-a cerut Rusiei, joi, 10 iulie, să ofere despăgubiri pentru doborârea avionului Malaysia Airlines în timpul zborului MH17, după ce Moscova a fost găsită vinovată de Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) pentru tragedia ce a avut loc în iulie 2014.
Tribunalul de la Strasbourg a constatat miercuri că Rusia nu a verificat ţinta rachetei care a doborât, pe 17 iulie 2014, un avion al companiei Malaysia Airlines, cu 298 de persoane la bord, deasupra regiunii Doneţk din Ucraina.
CEDO a afirmat că Moscova nu a protejat vieţile pasagerilor aflaţi la bordul avionului Boeing 777, care plecase din Amsterdam spre Kuala Lumpur când a fost lovit de o rachetă antiaeriană lansată de rebelii proruşi.
298 de persoane au fost ucise
Toate cele 298 de persoane aflate la bord au fost ucise. Printre acestea s-au numărat 196 de cetăţeni olandezi, 38 de australieni şi patru germani.
„Salutăm decizia Curţii Europene a Drepturilor Omului, care consideră Rusia responsabilă pentru doborârea zborului MH17”, a transmis ministrul australian de Externe într-o postare pe reţeaua X, numind pronunțarea hotărârii „un moment istoric pentru cele 298 de victime şi familiile lor”.
În luna mai, consiliul Organizaţiei Aviaţiei Civile Internaţionale (OACI) a găsit Rusia responsabilă pentru doborârea aeronavei în conformitate cu dreptul aerian internaţional, într-un caz intentat de Australia şi Olanda.
„Această hotărâre vine în urma deciziei Consiliului OACI din luna mai, conform căreia Rusia este responsabilă şi trebuie să negocieze cu Australia şi Olanda cu privire la despăgubiri complete. Facem din nou apel la Rusia să îşi asume responsabilitatea şi să ofere despăgubiri pentru acest act oribil'”, a declarat Wong.
Cu toate acestea, impactul deciziei CEDO este unul limitat, pentru că Rusia nu recunoaşte instanţa și neagă că ar fi responsabilă pentru tragedia din 17 iulie 2014.
Rusia nu mai este parte din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului din 16 septembrie 2022 ca urmare a agresiunii împotriva Ucrainei începute cu câteva luni mai devreme.
Citește și: CEDO: Rusia a încălcat dreptul internațional în Ucraina și a fost vinovată pentru tragedia MH17













