Bloomberg: Statele NATO se pregătesc pentru o posibilă retragere suplimentară a trupelor americane din Europa
Articol de Andrei Enache, Publicat: 11 Mai 2026, 11:59 • Actualizat: 11 Mai 2026, 12:11
Aliații europeni ai Statelor Unite anticipează că președintele Donald Trump va retrage și mai multe trupe americane de pe continent, după ce a anunțat scoaterea a 5.000 de militari din Germania.
Potrivit Bloomberg, diplomați de rang înalt din statele membre NATO estimează că liderul de la Casa Albă va anunța noi reduceri de efective, posibil inclusiv din Italia, și va abandona un plan din perioada administrației Joe Biden privind amplasarea unor rachete cu rază lungă de acțiune în Germania, au declarat sursele, care au cerut să își păstreze anonimatul.
Printre scenariile analizate se află și retragerea SUA din anumite exerciții militare, precum și redistribuirea trupelor din state considerate mai puțin favorabile lui Donald Trump către țări percepute drept mai apropiate de administrația sa.
Ideea datează încă din primul mandat al președintelui republican, când acesta lua în calcul trimiterea mai multor militari în Polonia.
Anticiparea retragerilor se bazează pe declarațiile publice ale lui Donald Trump și pe discuțiile purtate între oficiali NATO și reprezentanți americani despre viitorul alianței.
Pentagon a refuzat să ofere vreun comentariu.
Într-o convorbire telefonică acordată publicației italiene Corriere della Sera, Donald Trump a declarat sâmbătă că SUA „analizează în continuare” posibilitatea retragerii trupelor din bazele militare din Italia. El a refuzat să comenteze mutarea militarilor din Germania și a afirmat că SUA au fost întotdeauna alături de Italia, în timp ce „Italia nu a fost acolo când noi am avut nevoie”.
Luna trecută, Italia a refuzat utilizarea uneia dintre bazele sale aeriene pentru operațiuni împotriva Iranului, susținând că acordurile existente nu permit folosirea facilităților pentru operațiuni de luptă fără aprobarea Parlamentului de la Roma.
„Dacă unul dintre principalele motive pentru care SUA sunt în NATO este posibilitatea de a avea forțe desfășurate în Europa care pot fi proiectate spre alte zone de conflict, iar acum acest lucru nu mai este posibil în cazul unor membri NATO, atunci avem o problemă care trebuie analizată”, a declarat Marco Rubio în timpul unei vizite în Italia.
Șeful diplomației italiene, Antonio Tajani, a transmis la rândul său că „o prezență americană în Europa este importantă pentru noi”.
Posibilele retrageri sunt interpretate ca un nou semnal al nemulțumirii lui Donald Trump față de anumite state NATO, precum Germania și Spania, pe care le consideră insuficient de implicate în susținerea campaniei militare americano-israeliene împotriva Iranului.
Întrebat la finalul lunii aprilie dacă ia în calcul retragerea trupelor din Italia sau Spania, Trump a răspuns: „De ce nu?”
„Italia nu ne-a ajutat cu nimic”, a spus liderul american. „Iar Spania a fost groaznică, absolut groaznică”, a adăugat el.
La acest moment, oficialii NATO nu au fost informați despre unitatea care urmează să fie retrasă din Germania, însă există convingerea că Washingtonul analizează variante pentru implementarea rapidă a deciziei.
Spania, aflată în mod special în vizorul lui Donald Trump, este și singura țară care a primit o derogare de la noua țintă NATO privind cheltuielile de apărare de 5% din PIB. Acest lucru a alimentat speculațiile privind reducerea prezenței americane la bazele Rota sau Morón.
Declarațiile liderului SUA și îngrijorările diplomaților NATO accentuează tensiunile deja existente între liderul american și statele europene, tensiuni amplificate în al doilea său mandat.
Cu toate acestea, oficialii alianței amintesc că Donald Trump a sugerat de mai multe ori în trecut chiar retragerea SUA din NATO, fără să pună însă în practică această amenințare.
Unii analiști cred că administrația americană înțelege că o ruptură majoră sau o retragere masivă ar afecta și interesele strategice ale Statelor Unite.
„Am suferi la fel de mult sau chiar mai mult decât statele europene pe care am încerca să le pedepsim dacă am reduce semnificativ forțele sau infrastructura militară din Europa”, a declarat Gordon Davis, general-maior american în retragere și fost oficial NATO.
În prezent, SUA au aproximativ 85.000 de militari staționați în Europa, număr care fluctuează în funcție de exercițiile militare și rotațiile de trupe. Bazele americane de pe continent sunt esențiale pentru desfășurarea rapidă a operațiunilor în Orientul Mijlociu, Africa și Asia Centrală, iar prezența militară în Europa de Est este considerată un element important de descurajare a Rusiei.
În ciuda tensiunilor, oficialii NATO și diplomații occidentali consideră că limitele impuse de Congresul SUA și dependența strategică a Washingtonului de infrastructura europeană vor restrânge capacitatea lui Donald Trump de a produce schimbări radicale.
După anunțul privind retragerea celor 5.000 de militari din Germania, unii congresmeni americani au ridicat semne de întrebare despre compatibilitatea măsurii cu legea adoptată anul trecut, care cere aprobarea Congresului pentru reducerea efectivelor americane din Europa sub pragul de 76.000 de militari.
Totodată, oficiali NATO spun că o recentă întâlnire între subsecretarul american al Apărării, Elbridge Colby, și ambasadori ai mai multor state membre a fost constructivă și s-a concentrat pe conceptul „NATO 3.0”, care presupune asumarea de către Europa a responsabilității principale pentru propria apărare.
Fosta ambasadoare americană la NATO, Julianne Smith, avertizează însă că Europa va avea nevoie de încă cinci până la zece ani pentru a putea garanta singură securitatea continentului.
„Europa pur și simplu nu poate înlocui ceea ce oferă SUA în materie de descurajare”, a spus ea, referindu-se la mobilitatea strategică, informațiile militare, supravegherea și capacitățile de realimentare aeriană.
Unele state NATO susțin totuși o eventuală mutare a trupelor americane mai spre est, argumentând că Germania nu mai reprezintă centrul confruntării cu Rusia, așa cum se întâmpla în perioada Războiului Rece. Polonia, care alocă cel mai mare procent din PIB pentru apărare dintre statele NATO, solicită chiar o prezență americană mai mare.
SUA extind deja bazele Souda Bay din Grecia și Camp Kościuszko din Polonia, ceea ce alimentează speculațiile despre o eventuală relocare a trupelor.
Julianne Smith avertizează însă că o retragere rapidă din Europa ar transmite un semnal periculos către Moscova.
„Graba de a retrage trupele din Europa va crea vulnerabilități și va transmite Moscovei că acesta este momentul potrivit pentru a testa alianța”, a avertizat ea.













