BUCUREȘTI: Eroii care s-au jertfit pentru libertate în 1989, comemorați | FOTO
Sute de oameni au participat la slujba religioasă de la troița din Piața Universității.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 21 Decembrie 2024, 13:45 • Actualizat: 21 Decembrie 2024, 17:37
La 21 decembrie 1989, dictatorul Nicolae Ceaușescu își susținea ultimul discurs din balconul Comitetului Central al Partidului Comunist Român, în Piața Palatului, actuala Piață a Revoluției, într-o încercare de a arăta lumii că regimul său se bucură de o largă susținere populară.
După evenimentele din Timișoara, momentul a fost întrerupt de mai multe ori de țipetele și huiduielile mulțimii, amintește Radio România Actualități.
Nicolae Ceaușescu nu și-a mai terminat cuvântarea, iar oamenii au continuat să protesteze pe străzi, în zona Pieței Universității.
Sâmbătă, au fost omagiați zecile de morți ai primei nopți a Revoluției de la București.
Sute de oameni participă la slujba religioasă de la troița din Piața Universității, ținută de peste 10 preoţi, în memoria eroilor care s-au jertfit pentru libertate.
Cei mai mulți dintre cei prezenți sunt rude ale celor morți în urmă cu 35 de ani sau revoluționari care au rememorat cele trăite atunci.
Manifestările dedicate Revoluției vor continua duminică, când sunt programate ceremonii militare și religioase la monumentele eroilor din decembrie 1989 din piețele Universității, Romană, a Revoluției, dar și la Catedrala Patiarhală și la sediile Radiodifuziunii Române și Televiziunii Române.
Citește și: Traseul Revoluției din Timișoara va fi amenajat în 2025