Clotilde Armand renunţă la fotoliul de senator
Recent, fosta primăriță a Sectorului 1 a pierdut definitiv procesul prin care a solicitat anularea raportului Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI), care o declarase incompatibilă.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 20 Decembrie 2024, 23:32 • Actualizat: 20 Decembrie 2024, 23:45
Printr-o adresă trimisă Secretariatului General al Senatului, Clotilde Armand a renunţat oficial la mandatul de parlamentar câștigat la recentele alegeri legislative.
"Subsemnata Clotilde Marie Brigitte Armand, aleasă ca senator în circumscripţia Bucureşti, vă transmit prin prezenta cerere că renunţ la dreptul de preluare a mandatului de senator", a scris fostul primar al Sectorului bucureștean 1 în solicitare.
Anterior, politiciana USR anunţase că vrea să îşi preia mandatul.
"Am renunțat la acest drept, deși consider că legea și statutul Senatului îmi dădea dreptul să îmi preiau mandatul. Cu toate acestea, nu am vrut să fiu atrasă și eu, și USR într-o nouă controversă. De altfel, eu voi continua să îmi caut dreptate atât în curțile din România printr-un recurs în anulare, cât și la nivel european", a declarat Clotilde Armand pentru portalul G4Media.
De curând, Clotilde Armand a pierdut definitiv la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie procesul prin care a solicitat anularea raportului Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI), care o declarase incompatibilă.
La alegerile locale din vară, candidata USR a fost învinsă de George Tuță, candidat susținut de defuncta alianță dintre PNL și PSD.
Citește și: Diana Șoșoacă, în vizorul Parchetului General












