Cod galben de caniculă, duminică, în București și 7 județe din sudul țării
Temperaturile vor ajunge la 35-36 grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală se va apropia de pragul critic de 80 de unități.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 12 Iulie 2025, 11:06 • Actualizat: 12 Iulie 2025, 11:12
Administrația Națională de Meteorologie a emis, sâmbătă, un Cod galben de caniculă.
Avertizarea este valabilă duminică, între orele 12:00-21:00.
Temperaturi și zone afectate
Temperaturile vor ajunge la 35-36 grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală se va apropia de pragul critic de 80 de unități.
Zonele afectate sunt județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov și municipiul București, unde va fi caniculă și disconfort termic în creștere.
Situația din Capitală
La București, vremea va deveni caniculară, cu disconfort termic în creștere, astfel încât indicele temperatură-umezeală (ITU) se va apropia de pragul critic de 80 de unCapital
Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat.
Temperatura maximă, în creștere ușoară față de ziua anterioară, se va situa în jurul valorii de 35 de grade.
La începutul săptămânii viitoare valul de căldură, canicula și disconfortul termic vor fi în extindere și intensificare, îndeosebi în jumătatea de sud a țării.













