Cod galben de caniculă şi disconfort termic, în vestul și sudul țării
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade Celsius. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 02 Iulie 2025, 11:08 • Actualizat: 03 Iulie 2025, 08:39
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare de caniculă şi disconfort termic, valabilă pe parcursul zilei de joi, în 15 judeţe din vestul şi sudul ţării.
Codul galben va fi valabil în intervalul orar 12:00 - 21:00, în Maramureş, Crişana, Banat, Oltenia şi vestul Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, va fi caniculă şi disconfort termic ridicat.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade Celsius. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
Judeţele atenţionate sunt Satu-Mare, Maramureş, Sălaj, Bihor, Cluj, Arad, Timiş, Caraş-Severin, Alba, Hunedoara, Dolj, Gorj, Vâlcea, Olt şi Mehedinţi.
Meteorologii precizează că vineri, valul de căldură, canicula şi disconfortul termic vor fi în extindere şi intensificare în cea mai mare parte a ţării.













