Cod galben de vânt puternic şi ninsori viscolite, în sud şi sud-est
Precipitații sunt prognozate, până vineri, în cea mai mare parte a ţării.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Decembrie 2025, 10:29 • Actualizat: 23 Decembrie 2025, 10:37
Meteorologii anunţă că, până vineri dimineaţă, România va fi afectată de un episod de vreme severă, cu precipitaţii mixte şi ninsori în cea mai mare parte a ţării, intensificări ale vântului şi o răcire accentuată a vremii. În sudul şi estul ţării, temperaturile maxime vor coborî joi până la valori cuprinse între -5 şi 2 grade Celsius, iar în unele zone se va semnala ger pe timpul nopţii.
Potrivit unei informări emise de Administrația Națională de Meteorologie, atenţionarea este valabilă de marţi, ora 18.00, până vineri, ora 10.00, şi vizează intensificări ale vântului, ninsori temporar viscolite, formarea poleiului, depuneri de strat de zăpadă şi o răcire semnificativă a vremii.
Precipitaţii şi strat de zăpadă
În intervalul menţionat, vor fi precipitaţii în cea mai mare parte a ţării. La munte şi în Moldova, ninsorile vor deveni predominante, în timp ce în regiunile sudice vor fi precipitaţii mixte. În Oltenia, Muntenia şi nordul Dobrogei, din noaptea de miercuri spre joi, precipitaţiile se vor transforma în ninsoare.
Cantităţile de apă vor fi, în general, de 5-15 l/mp, însă în Oltenia şi în vestul Carpaţilor Meridionali local se pot depăşi 25-30 l/mp. În aceste zone se va depune un strat de zăpadă consistent, de 15-25 cm, iar izolat peste 25 cm. Pe alocuri se va forma polei.
Răcire accentuată şi ger
În a doua parte a zilei de miercuri şi până joi seară, vântul va avea intensificări în special în regiunile sudice şi sud-vestice, cu rafale de 45-55 km/h, viscolind temporar ninsoarea. Izolat, intensificări ale vântului vor fi semnalate şi în celelalte regiuni.
Joi, vremea se va răci semnificativ în sudul şi estul ţării. Temperaturile maxime vor fi, în general, între -5 şi 2 grade Celsius. Noaptea, în Moldova şi în estul Transilvaniei, se va instala gerul, cu minime cuprinse între -12 şi -10 grade.
Cod galben în 19 judeţe şi în Bucureşti
ANM a emis şi o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, ninsori viscolite, strat de zăpadă şi polei, valabilă de miercuri, ora 12.00, până joi, ora 20.00. Sunt vizate judeţele Caraş-Severin, Mehedinţi, Gorj, Dolj, Vâlcea, Olt, Teleorman, Giurgiu, Ilfov, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Tulcea, Constanţa, precum şi municipiul Bucureşti. Avertizarea se aplică parţial şi în judeţele Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Argeş şi Hunedoara.
În Dobrogea, Muntenia, Oltenia şi sudul Banatului, vântul va avea rafale de 50-70 km/h. În Muntenia, sudul Olteniei şi nordul Dobrogei, vântul va viscoli ninsoarea, iar vizibilitatea va scădea temporar sub 100 de metri.
În Capitală, vremea va fi închisă începând de marţi, cu precipitaţii slabe. Miercuri seara, ploile se vor transforma în lapoviţă şi ninsoare, iar pe timpul nopţii va ninge. Stratul de zăpadă estimat va fi de 3-6 cm, urmând să ajungă până la 5-8 cm până vineri dimineaţă. Vântul va avea intensificări, cu rafale de 50-60 km/h, amplificând senzaţia de frig.
De joi, vremea se va răci accentuat, devenind mult mai rece decât normalul perioadei. Temperaturile maxime vor coborî până la aproximativ -2 grade, iar minimele nocturne vor ajunge la -7…-5 grade Celsius.
Meteorologii recomandă prudenţă în trafic şi adaptarea activităţilor la condiţiile meteo, în special în zonele vizate de avertizările de vreme severă.













