Cod galben de vreme instabilă în 15 judeţe, pe parcursul zilei de marţi
Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Satu Mare, Sălaj, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Suceava, Mureş, Neamţ, Harghita, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Braşov şi Covasna.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 09 Septembrie 2025, 10:33 • Actualizat: 09 Septembrie 2025, 10:33
O atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă în 15 județe, marți, a fost emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Până la ora 23:00, în Maramureş, cea mai mare parte a Transilvaniei, în nord-vestul Moldovei şi local la munte vor fi perioade cu averse torenţiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (rafale de 50 - 70 km/h) şi izolat grindină.
De asemenea, în intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi de 15 - 20 litri/mp şi pe arii restrânse de peste 30 - 35 litri/mp.
Judeţele vizate de atenţionarea Cod galben sunt: Satu Mare, Sălaj, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Cluj, Suceava, Mureş, Neamţ, Harghita, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Braşov şi Covasna.
Pe de altă parte, în Bucureşti, marţi, vremea va fi călduroasă, cu cer variabil şi vânt slab până la moderat. Temperatura maximă se va situa în jurul a 33 de grade Celsius.
Citește și: ANM: Regimul termic revine la normalul perioadei din calendar, pe parcursul următoarelor două săptămâni













