Comitetul Nobel: Premiul pentru Pace nu poate fi "împărțit, revocat sau transferat"
Laureată a distincției din 2025, opozanta venezueleană María Corina Machado a declarat că şi-ar dori să îi ofere premiul preşedintelui SUA, Donald Trump.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 10 Ianuarie 2026, 21:26 • Actualizat: 10 Ianuarie 2026, 21:43
Comitetul Nobel susține că Premiul pentru Pace nu poate fi „împărţit, revocat sau transferat”.
Forul norvegian a făcut precizarea după ce laureata din 2025, opozanta venezueleană María Corina Machado, a declarat că şi-ar dori să îi ofere premiul preşedintelui SUA, Donald Trump.
„Un Premiu Nobel nu poate fi nici revocat, nici împărţit, nici transferat altor persoane. Odată ce anunţul a fost făcut, decizia rămâne valabilă pentru totdeauna”, se arată în comunicatul Comitetului Nobel.
Liderul de Casa Albă a declarat, sâmbătă, că va discuta oferta atunci când politiciana sud-americană va vizita Statele Unite săptămâna viitoare.
Deplasarea este programată într-un moment în care tensiunile dintre SUA şi Venezuela au atins un nivel fără precedent, după capturarea preşedintelui Nicolas Maduro şi afirmaţiile ulterioare ale lui Donald Trump privind vastele rezerve de petrol ale ţării. „Cred că este foarte frumos că vrea să vină, iar din câte înţeleg, acesta este motivul”, a spus Donald Trump.
După ce Maduro a fost capturat şi adus în SUA pentru a fi judecat pentru conspiraţie de narco-terorism, printre alte acuzaţii, Machado nu a preluat funcţia supremă în stat. În schimb, vicepreşedinta Venezuelei, Delcy Rodríguez, i-a succedat lui Maduro.
De-a lungul timpului, Trump s-a prezentat în repetate rânduri drept un candidat merituos la Premiul Nobel pentru Pace, atribuindu-şi meritul de a fi pus capăt la 8 războaie în primele opt luni ale celui de-al doilea mandat prezidenţial.
Liderul american a afirmat că ar trebui acordat un Premiu Nobel „pentru fiecare război pe care l-ai oprit. Au fost războaie majore. Au fost războaie despre care nimeni nu credea că ar fi putut fi oprite”.
De asemenea, el l-a criticat pe fostul preşedinte al SUA, Barack Obama, pentru faptul că a primit Premiul Nobel pentru Pace la scurt timp după preluarea mandatului, în 2009, deşi, potrivit lui Trump, „nu făcuse nimic”.
În ceea ce priveşte vizita Maríei Corina Machado în SUA de săptămâna viitoare, Trump a spus că aceasta va veni la Washington pentru a „aduce omagiile ţării noastre, de fapt mie, dar ştiţi, eu sunt doar un reprezentant al ţării, nimic mai mult”.













