CONSTANȚA: Nou protest al angajaţilor de la Şantierul Naval Mangalia,Sindicatul Liber Navalistul
Sindicaliștii cer ca Adunarea Creditorilor să aprobe planul de reorganizare a societăţii.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 24 Martie 2026, 14:33 • Actualizat: 24 Martie 2026, 14:46
Nemulţumiţi că nu şi-au primit salariile de peste 3 luni, angajaţii Şantierului Naval Mangalia protestează, marţi, în curtea unităţii.
Sindicaliștii cer ca Adunarea Creditorilor să aprobe planul de reorganizare a societăţii.
"Menţinerea şantierului în funcţiune creează şanse reale de recuperare a creanţelor. De acest vot depinde viitorul şantierului şi păstrarea locurilor de muncă. Nu analizaţi decizia doar din perspectiva recuperării creanţelor. Luaţi în calcul şi impactul asupra salariaţilor. Sunt mii de familii care depind de acest loc de muncă. Falimentul nu este o soluţie! Puneţi capăt acestei situaţii de criză prelungită care durează de aproape doi ani. Redaţi angajaţilor actuali şi generaţiilor viitoare şansa de a lucra în acest şantier. Decideţi prin vot, nu prin absenţă!”, a declarat Laurenţiu Gobeajă, liderul Sindicatului Liber Navalistul.
Citește și: Angajații Complexului Energetic Oltenia protestează în fața Guvernului













