COREEA DE NORD: Kim Jong Un laudă soldații care „s-au aruncat în aer” pentru a evita capturarea
În statul stalinist, soldații sunt educați să considere capturarea drept un act de trădare.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 29 Aprilie 2026, 10:47 • Actualizat: 29 Aprilie 2026, 10:53
Dictatorul Kim Jong Un a lăudat soldații nord-coreeni care s-au sinucis detonând grenade în timp ce luptau de partea Rusiei împotriva Ucrainei, confirmând o regulă de pe câmpul de luptă suspectată de mult timp.
Într-un discurs susținut în această săptămână, liderul de la Phenian a declarat că cei care „au ales fără ezitare auto-detonarea, un atac sinucigaș, pentru a apăra marea onoare” sunt „eroi”.
Coreea de Sud estimează că cel puțin 15.000 de nord-coreeni au fost trimiși pentru a ajuta Rusia să recucerească părți din regiunea Kursk, iar peste 6.000 dintre aceștia ar fi murit până în prezent. Nici Phenianul, nici Moscova nu au confirmat aceste cifre.
Potrivit BBC, agențiile de informații și dezertorii au susținut că soldații ar fi primit ordin de la autoritățile nord-coreene să se sinucidă în loc să fie luați prizonieri de Ucraina.
„Sacrificiul lor, fără a aștepta nicio compensație, și devotamentul fără a aștepta vreo răsplată... aceasta este definiția celui mai înalt nivel de loialitate al armatei noastre”, a spus Kim la Phenian, luni, cu ocazia inaugurării unui memorial dedicat soldaților căzuți, potrivit agenției de stat KCNA.
La eveniment au participat și ministrul rus al Apărării, Andrei Belousov, precum și președintele Dumei de Stat, Viacheslav Volodin.
În Coreea de Nord, soldații sunt educați să considere capturarea drept un act de trădare.
La începutul acestui an, postul sud-coreean MBC a difuzat un reportaj cu doi prizonieri de război nord-coreeni în Ucraina, dintre care unul a declarat în fața camerei că regretă că nu și-a luat propria viață.
Citește și: Noi atacuri cu drone în Ucraina, în apropierea graniței cu România













