Cristian Popescu Piedone pierde definitiv procesul cu ANI și nu mai poate ocupa funcții publice timp de 3 ani
Magistrații Instanței Supreme i-au respins fostului edil apelul față de raportul de evaluare al ANI, care a stabilit că acesta era în conflict de interese.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 13 Februarie 2026, 18:55 • Actualizat: 13 Februarie 2026, 19:45
Fost primar și fost șef al Autorității de Protecție a Consumatorilor, Cristian Piedone Popescu nu mai poate ocupa funcții publice timp de 3 ani după ce a pierdut definitiv procesul cu Agenția Națională de Integritate.
Magistrații Instanței Supreme i-au respins apelul față de raportul de evaluare al ANI, care a stabilit că acesta era în conflict de interese, după ce și-ar fi numit ginerele într-o comisie pentru vânzarea spațiilor comerciale.
La data deciziei ANI, în februarie 2024, Cristian Popescu Piedone a respins acuzațiile și a acuzat instituția că nu i-a comunicat datele din raport, amintește Radio România Actualități.
Cristian Popescu Piedone a fost demis, vara trecută, de la conducerea Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor.
Premierul Ilie Bolojan a luat decizia după analiza actelor primite de la Direcția Națională Anticorupție. Cercetat penal sub control judiciar, Cristian Popescu Piedone nu îşi mai putea îndeplini atribuţiile de serviciu.
Potrivit rechizitoriului, el a divulgat informaţii nedestinate publicităţii unui afacerist înainte să meargă în control la acesta.
Piedone și trecutul său cu probleme penale
În 2022, Cristian Popescu Piedone a fost condamnat definitiv la 4 ani de închisoare pentru abuz în serviciu la Primăria Sectorului 4, pe care a condus-o înainte de a fi ales primar al Sectorului 5, în legătură cu eliberarea autorizațiilor de funcționare pentru clubul Colectiv, mistuit de un incendiu devastator în urma căruia au murit 64 de persoane.
Edilul a fost eliberat după un an și o lună de închisoare, fiind repus în funcție.
În 2024, Cristian Popescu Piedone s-a înscris în cursa pentru fotoliul de primar general al Capitalei.
În ianuarie 2025, Cristian Popescu Piedone Piedone și-a dat demisia din PSD, pentru a deveni președintele filialei bucureștene a PUSL.
Citește și: Elena Udrea, eliberată condiţionat | VIDEO













