Croația reintroduce serviciul militar obligatoriu, la 17 ani de când a renunțat la acesta
Decizia este menită să consolideze capacitatea defensivă a țării, în contextul intensificării tensiunilor internaționale și al războiului din Ucraina.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 24 Octombrie 2025, 18:43 • Actualizat: 24 Octombrie 2025, 18:57
Parlamentul croat a adoptat, vineri, legea pentru reintroducerea serviciului militar obligatoriu.
Potrivit France Presse, decizia este menită să consolideze capacitatea defensivă a țării, în contextul intensificării tensiunilor internaționale și al războiului din Ucraina.
Croația renunțase la serviciul militar în 2008, cu un an înainte de aderarea la NATO, optând atunci pentru o armată exclusiv profesionistă.
Autoritățile de la Zagreb consideră, însă, că actualul context geopolitic impune o formare militară de bază pentru tineri, pentru a crește gradul de pregătire al populației în caz de criză.
„Asistăm la o ascensiune a amenințărilor”
„Asistăm la o ascensiune a unor diverse tipuri de ameninţări, care necesită reactivitate şi eficienţă din partea comunităţii în ansamblul său”, a declarat ministrul Apărării, Ivan Anušić, în fața deputaților, subliniind că „în faţa oricărei ameninţări, apărarea ţării este crucială”.
Noul sistem prevede ca aproximativ 18.000 de tineri să fie chemați anual, începând de la vârsta de 18 ani, pentru o formare militară de două luni, care va debuta la începutul anului 2026.
Femeile sunt scutite de serviciul militar, iar obiectorii de conştiinţă vor putea opta pentru un serviciu civil alternativ de trei sau patru luni, inclusiv în structuri de intervenție în caz de catastrofe naturale.
Legea, adoptată cu majoritate
Pentru implementarea măsurii, Parlamentul a modificat Legea apărării și Legea serviciului în forțele armate.
Amendamentele la prima au fost adoptate de 81 dintre cei 151 de deputați, iar modificările la cea de-a doua au primit 110 voturi favorabile.
Recruții vor primi o remunerație lunară de 1.100 de euro, în timp ce sumele pentru cei care aleg serviciul civil nu au fost încă stabilite.
Cei care finalizează serviciul militar vor avea prioritate la angajare în funcția publică, măsură care, potrivit opoziției de stânga, discriminează femeile și persoanele care aleg varianta Protecției Civile.
Țară cu 3,8 milioane de locuitori, Croația a devenit membră NATO în 2009 și a aderat la Uniunea Europeană în 2013.
Decizia sa de a restabili serviciul militar obligatoriu reflectă tendința mai multor state europene care își reevaluează politicile de apărare pe fondul insecurității regionale crescânde și al războiului din Ucraina.













