Directorul Poștei Române: Desfiinţarea oficiilor poştale, o necesitate; dar nu vor fi concediați poştaşii, şoferii și oficianţii
„Reţeaua de livrare, care este formată din poştaşi, din agenţi curieri, din curieri sau din agenţi poştali rămâne intactă şi, din contră, încercăm să o consolidăm”, a spus directorul general al Companiei Poșta Română.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 21 Noiembrie 2024, 10:48 • Actualizat: 21 Noiembrie 2024, 10:48
Desființarea oficiilor poștale este o necesitate, dar rețeaua de livrare va rămâne intactă, astfel că nu vor fi concediați poștașii, șoferii și nici oficianții, a spus directorul general al Companiei Poșta Română, Valentin Ștefan, a spus joi, 21 noiembrie, la „Apel matinal” de la Radio România Actualități.
„Desfiinţarea oficiilor poştali nu reprezintă o prioritate pentru noi, pentru Poşta Română, ci mai degrabă o necesitate şi, totodată, este bine să se facă diferenţa între un poştaş şi un oficiu poştal. Reţeaua de livrare, care este formată din poştaşi, din agenţi curieri, din curieri sau din agenţi poştali rămâne intactă şi, din contră, încercăm să o consolidăm.
Adică acei oameni care duc pensiile nu vor fi afectaţi în niciun fel de deciziile pe care le luăm. Pe de altă parte, oficiile poştale, adică acele locaţii în care un client poate să intre, să treacă pragul, acelea sunt într-o permanentă analiză şi pe acelea le luăm în considerare spre închidere, dacă este cazul, şi nu sunt productive şi vă spun că acolo unde luăm această decizie, o luăm pentru că nu ne trece nimeni pragul sau ne trec foarte, foarte puţini oameni într-o lună pragul.
Avem subunităţi poştale, ghişee, cum le spunem noi, în mediul rural, care au vânzări de câteva zeci de lei pe lună sau câteva sute de lei pe lună. Vă puteţi imagina că vorbim de un număr de cinci-zece clienţi pe subunitate.
(Serviciile nu vor fi afectate, n.r.) absolut deloc, din contră, încercăm să întărim, să modernizăm poştaşii, i-am dotat cu PDA-uri, plănuim să cumpărăm şi mai multe maşini astfel încât să putem dezvolta şi partea de curierat, deci în niciun caz nu ne atingem de reţeaua reală a poştei, şi anume aceea de livrare.”, a spus directorul Poștei Române, la „Apel matinal” de la Radio România Actualități.
Poșta Română are 5.000 de subunități
Directorul a mai explicat că Poșta Română are în prezent 5.000 de subunităţi, dintre care 3.000 sunt în sistem de semi-franciză, adică unitatea poştală „este la om acasă”. Când semnează contractul de angajare, salariatul acceptă să pună o cameră la dispoziţia Poştei Române ca să desfăşoare activitatea.
„În realitate, acea cameră nu este folosită pentru a intra clienţii şi să fie deserviţi înăuntru, ci mai degrabă pentru a putea pune geanta de lucru sau diferite bunuri pe care le foloseşte în activitatea de zi cu zi.
Şi acum, de ani de zile, acesta este sistemul prin care aproximativ 5.000 de salariaţi, deci 3.000 de subunităţi poştale care deservesc aproximativ 5.000 de salariaţi primesc banii în acest fel, adică maşina opreşte la om acasă, deschide uşa, îi dă sacul cu bani şi alte bunuri de corespondenţă şi pleacă mai departe.
Nu vorbim de aceste subunităţi, ele sunt la om acasă, nu le închidem, din contră, le păstrăm, aşa cum am spus mai devreme, ci ne uităm la cele aproximativ 1.800 care sunt fie încheiate de Poşta Română, fie proprietatea noastră şi care trebuiesc analizate, că totuşi sunt nişte cheltuieli.”
Valentin Ștefan a punctat faptul că, în medie, pentru ghişeele rurale, Poşta Română are un venit de 1.700 de lei, la o cheltuială lunară medie ce se ridică la 8.000 de lei.
Numărul angajaților Poștei Române, redus în 3 ani de la 25.000 la 21.000
De asemenea, directorul general al Companiei Poșta Română a spus că există un trend cel puțin european în care oficiile poștale sunt desființate. El a dat exemplul Ungariei care a închis brusc sute de oficii poştale de la finalul anului trecut și până în prezent.
„Nu vrem să facem lucrul acesta, la fel cum nu am vrut să facem nici cu reducerea numărului de personal. Nu am zis: compania nu are nevoie de 2000 de salariaţi, de mâine intră în concediere, ci gradual, prin ieşire naturală din sistem am redus numărul de salariaţi în 3 ani de la 25.000 la 21.000, deci e o diferenţă de 4000 de oameni în 3 ani de zile”, a adăugat Valentin Ștefan.
Întrebat dacă vor mai fi disponibilizări, directorul Poștei Române a spus că nu va fi afectat nimeni din reţea, din operaţional, adică poştaşii, şoferii, oficianţii.
„Niciodată nu am concediat acolo şi nici nu intenţionăm s-o facem. Într-adevăr, au existat concedieri din aparatul administrativ, din conducerea centrală a companiei, au fost undeva la 70 de persoane concediate în anul 2023. Aici, e acelaşi trend.
Dacă este nevoie de aceşti salariaţi, atunci îi vom încuraja să plece cu o anumită sumă, prin plecări voluntare, şi dacă nu se poate acest lucru, probabil că vor fi concediaţi, dar deja au mai rămas doar 350 de salariaţi în administraţia centrală, deci şi aici impactul este relativ redus”, a mai spus el.
Citește și: Poșta Română lansează cărți poştale cu imagini din războiul din Ucraina | FOTO













