Doi motociclişti au murit într-un accident pe Transalpina
Articol de Mihai Gabriel Bogdan, Publicat: 20 Iulie 2025, 20:01 • Actualizat: 20 Iulie 2025, 20:08
Doi motociclişti străini au murit, duminică, într-un accident produs pe DN 67C - Transalpina.
Pasageră pe una dintre motociclete, o tânără a fost transportată cu un elicopter SMURD la UPU Sibiu.
La sosirea echipelor de prim-ajutor, motociliștii se aflau în stop cardio-respirator.
Manevrele de resuscitare au fost zadarnice.
"Din nefericire, cele două persoane (un bărbat de aproximativ 60 de ani şi un bărbat de aproximativ 30 de ani) nu au răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul acestora de către personalul medical prezent la locul accidentului. Totodată, cea de-a treia persoană (conştientă, cooperantă), de sex feminin, de aproximativ 30 de ani, cu politraumatisme, va fi transportată la UPU Sibiu de către elicopterul SMURD de la Caransebeş", a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Alba, Alex Crişan.
Bărbatul de 60 de ani era cetăţean argentinian, iar celălalt bărbat decedat şi femeia rănită sunt cetăţeni maghiari.
Citește și: Tânăr mort după prăbușirea unui planor













