DPA: SUA și-ar putea reduce prezenţa militară în Irak
În prezent, în Irak mai sunt între 2.500 și 3.000 de militari americani.
Articol de Victor Marin, Publicat: 24 August 2025, 15:49
Trupele americane ar fi început să se retragă din bazele din Irak, unde prezenţa lor ca parte a unei coaliţii internaţionale care luptă împotriva militanţilor Statului Islamic a fost mult timp controversată de autoritățile locale, au declarat surse irakiene citate de dpa.
Alianţa condusă de SUA împotriva grupării Stat Islamic (SI) a fost fondată după ce gruparea radicală a cucerit zone întinse din nordul Irakului şi din Siria vecină în 2014.
Irakul a declarat victoria asupra SI în decembrie 2017 şi, de atunci, a insistat pentru încetarea prezenţei a coaliţiei conduse de Statele Unite, afirmând că acesta este un pas necesar pentru stabilitatea ţării.
Potrivit Agerpres, numărul trupelor americane din Irak este estimat între 2.500 şi 3.000 de militari.
Surse din cadrul forţelor de securitate irakiene au declarat pentru dpa că forţele americane au început să plece deja de la baza principală Ain al-Asad din provincia al-Anbar, în vestul Irakului, şi de la baza Victoria, lângă aeroportul din Bagdad, ca parte a unui acord de retragere parţială încheiat anterior între cele două ţări.
Un număr limitat de forţe americane vor rămâne în Irak pentru a oferi consiliere şi instruire, menționează aceleași surse.
Pentru moment, autoritățile de la Bagdad sau Washington nu au comentat informațiile publicate de dpa.
Citește și: Prima Doamnă a Turciei îi cere Melaniei Trump să ia atitudine față de drama copiilor din Gaza












