DSU, după ultimele decese înregistrate pe munte: Fiecare intervenție este o cursă contra timpului
Deși traseele montane nu sunt interzise pe timpul iernii, acestea devin exclusiv alpine, accesibile doar celor cu experiență solidă și echipament complet.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 31 Octombrie 2025, 19:10 • Actualizat: 31 Octombrie 2025, 19:32
Departamentul pentru Situații de Urgență trage un semnal de alarmă după ce, în ultimele zile, 5 persoane au murit, iar una a fost grav rănită, în mai multe incidente petrecute pe trasee montane.
Pentru echipele Salvamont, pentru echipajele medicale și pentru elicopterele SMURD, a fost o perioadă de eforturi uriașe – misiuni la limită, desfășurate în condiții de iarnă, pe creste înghețate și teren accidentat.
„Deasupra altitudinii de 1.600–1.700 de metri, zăpada este înghețată, dură și alunecoasă ca sticla. Traseele care vara par sigure devin acum capcane periculoase”, avertizează DSU.
Deăartamentul reamintește că, deși traseele montane nu sunt interzise pe timpul iernii, acestea devin exclusiv alpine, accesibile doar celor cu experiență solidă și echipament complet: colțari (nu „gheruțe”), piolet, cască, ham și coardă.
Recomandările salvamontiștilor
- Evitați traseele de creastă sau zonele expuse
- Consultați prognoza meteo și avertizările Salvamont
- Echipați-vă corespunzător și nu plecați singuri
- Anunțați traseul ales și evaluați permanent riscurile
- În caz de urgență, sunați imediat la 112
„Salvatorii sunt mereu pregătiți să intervină, oricând și în orice condiții. Dar fiecare intervenție este o cursă contra timpului. Uneori, oricât de mari ar fi eforturile, nu mai există nicio șansă”, se arată în mesajul Departamentului pentru Situații de Urgență.
DSU și Salvamont România reînnoiesc apelul la prudență: „Nu subestimați muntele. Evaluați corect condițiile și ascultați avertizările. Viața este mai prețioasă decât orice vârf cucerit.”
Șeful Salvamont Braşov spune că există în continuare turişti care ignoră recomandările.
“Pentru noi este de neînţeles şi sperăm, din tot sufletul, ca acesta să fie ultimul accident care se întâmplă din aceleaşi cauze. După evenimentele tragice din ultimele săptămâni, în care mai multe persoane şi-au pierdut viaţa atât în Piatra Craiului, cât şi în Munţii Făgăraş, am continuat – poate mai intens ca oricând – să informăm turiştii, atât în mediul online, cât şi direct pe poteci, despre echipamentul necesar şi riscurile generate de condiţiile meteo actuale”, este mesajul transmis de şeful Salvamont Braşov vineri, la o zi după ce un tânăr de 17 ani s-a accidentat în Bucegi, fiind găsit conştient, însă fără a-şi simţi partea de jos a corpului", notează Sebastian Marinescu.
"Este greu de înţeles cum, într-o eră a digitalizării, când informaţia este la un click distanţă, când există magazine de specialitate în aproape fiecare oraş, iar echipamentul montan este tot mai accesibil, unii oameni aleg, cu bună credinţă dar cu inconştienţă, să se expună unor riscuri uriaşe. Muntele nu iartă lipsa de pregătire, iar greşelile pot deveni fatale.(…)
Referitor la cazul din noaptea trecută, nu dorim să judecăm şi nici nu ne putem pune în pielea părinţilor. Îi rugăm însă pe toţi cei care aleg muntele – singuri, cu familia sau cu copiii – să se informeze înainte, să respecte recomandările salvatorilor montani şi să nu se expună gratuit pericolului. Viaţa are prioritate, iar o clipă de neatenţie poate schimba totul.
Iar pentru cei care cred că amenzile ar fi soluţia, o spun cu toată convingerea: nu frica de pedeapsă, ci educaţia salvează vieţi. Doar prin informare, prin respect faţă de munte şi prin înţelegerea pericolelor reale putem preveni tragedii. Educaţia este adevărata formă de protecţie, iar lipsa ei continuă, din păcate, să coste vieţi”, adaugă șeful Salvamont Brașov în mesajul său.
Citește și: Un angajat al Distrigaz și doi angajați ai firmei Amper, arestaţi preventiv în ancheta exploziei din Rahova













