Efectivele armatei sud-coreene, în scădere semnificativă
În statul asiatic, toți bărbații apți de muncă trebuie să efectueze 18 luni de serviciu militar, cu excepții rare și posibilitatea unor amânări.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 11 August 2025, 10:42 • Actualizat: 11 August 2025, 11:41
Armata Coreei de Sud s-a redus la aproximativ 450.000 de membri.
Scăderea este de 20% în ultimii 6 ani, potrivit unui raport al Ministerului Apărării de la Seul făcut public, duminică, de un parlamentar al partidului de guvernământ.
Potrivit BBC, autoritățile spun că principalul motiv al declinului este rata extrem de scăzută a natalității, de 0,75 copii per femeie – cea mai mică din lume.
Coreea de Sud păstrează serviciul militar obligatoriu în principal pentru că țara se află încă, tehnic, în stare de război cu vecinul său dotat nuclear, Coreea de Nord.
Un studiu realizat de cercetători sud-coreeni și publicat în iulie a sugerat că țara ar avea nevoie de cel puțin 500.000 de soldați pentru a se apăra de un atac din Nord, care se crede că dispune de 1,3 milioane de militari activi.
Diferența de efective pune Coreea de Sud într-o „poziție structural dificilă pentru a reuși în apărare”, se arată în studiu. Acesta a subliniat, de asemenea, necesitatea unor „măsuri decisive la nivel național” pentru menținerea unui minim de 500.000 de militari.
Numărul diviziilor armatei sud-coreene a scăzut de la 59 la 42 din 2006, unități fiind fie desființate, fie comasate, potrivit raportului ministerului transmis parlamentarei Choo Mi-ae din Partidul Democrat, care l-a făcut public duminică.
Serviciul militar, tot mai nepopular
Coreea de Sud și-a majorat bugetul de apărare pe fondul tensiunilor geopolitice în creștere din regiune. Bugetul militar pentru 2025 depășește 60 de trilioane de woni (43 miliarde dolari; 32 miliarde lire sterline) – mai mult decât PIB-ul Coreei de Nord.
În statul asiatic, toți bărbații apți de muncă trebuie să efectueze 18 luni de serviciu militar, cu excepții rare și posibilitatea unor amânări.
Serviciul militar este nepopular în rândul multor bărbați, unii critici susținând că acesta le perturbă cariera. Dezbaterea pe această temă este legată și de discuțiile privind egalitatea de gen.
Unii conservatori au argumentat că, în contextul crizei demografice iminente, și femeile ar trebui înrolate.
Țara și-a depășit în mod repetat propriul record de cea mai mică rată a natalității din lume: 0,98 copii per femeie în 2018, 0,84 în 2020, 0,72 în 2023 și 0,75 în 2024. Dacă această tendință continuă, experții avertizează că populația actuală de 50 de milioane s-ar putea înjumătăți în 60 de ani.
Citește și: Ceremonii de absolvire, în instituţii militare de învăţământ













