Elevii se întorc la cursuri
Poliţiştii vor fi pe şosele pentru fluidizarea traficului şi fac apel la participanţi să respecte regulile, astfel încât cursurile să înceapă în siguranţă.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 03 Noiembrie 2025, 06:46 • Actualizat: 03 Noiembrie 2025, 07:32
Elevii revin la cursuri, începând de luni, după vacanţa dintre primele două module ale anului şcoar.
Ministerul Afacerilor Interne anunţă că poliţiştii vor fi în stradă pentru fluidizarea traficului şi face apel la șoferi să respecte regulile de circulație, astfel încât şcoala să înceapă în siguranţă.
"Începe din nou şcoala! Emoţii, ghiozdane pregătite, drumuri aglomerate… şi, ca de fiecare dată, noi vom fi acolo! Ne vei vedea în trafic şi în apropierea şcolilor! Suntem prezenţi pentru siguranţa ta şi a celor dragi", transmite MAI într-un mesaj pe Facebook.
”Fie că eşti elev, părinte sau şofer, hai să începem acest semestru în siguranţă!”, îndeamnă Ministerul.
Sfaturile polițiștilor pentru pietoni
- Nu traversa pe culoarea roşie a semaforului!
- Nu vorbi la telefon când eşti pe trecerea de pietoni!
- Foloseşte mereu trecerile de pietoni şi fii atent la trafic!
Următoarea vacanţă a lvevilor este programată înaintea sărbătorilor de iarnă.
Potrivit calendarului întocmit de Ministerul Educației, elevii vor încheia cursurile în 19 decembrie şi vor reveni la şcoală în 8 ianuarie 2026.













