Eurostat: Populaţia României va scădea până la 14,4 milioane locuitori până în 2100
Malta şi Luxemburgul ar urma să rămână ţările cele mai puţin populate, ambele populaţii fiind prognozate să rămână sub pragul de un milion.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 16 Aprilie 2026, 13:08 • Actualizat: 16 Aprilie 2026, 13:08
Populația României ar urma să scadă la 14,40 milioane la 1 ianuarie 2100, în comparație cu 19,04 milioane la 1 ianuarie 2025, arată prognoza populației publicată joi de Eurostat.
În aceeaşi perioadă, populaţia UE este aşteptată să scadă cu 11,7%, sau 53 milioane de persoane, de la 451,8 milioane de persoane în 2025, până la 398,8 milioane de persoane în 2100.
Potrivit Eurostat, populaţia UE a revenit pe o tendinţă de creştere în anul 2022, după perturbarea pandemiei de COVID-19 din 2021, şi ar urma să continue să crească în următorii trei ani, atingând un vârf de 453,3 milioane în 2029, după care va scădea treptat până la 398,8 milioane până în 2100.
În rândul statelor membre, Germania va rămâne cea mai mare ţară în 2100, în pofida unui declin proiectat de la 83,6 milioane de locuitori în 2025, la 74,7 milioane în 2100. Pe locurile următoare se vor situa Franţa, cu un total de 67,2 milioane de locuitori în 2100 (în scădere de la 68,8 milioane în 2025) şi Spania, a cărei populaţie este aşteptată să crească de la 49,1 milioane, până la 49,8 milioane, potrivit Agepres.
Malta şi Luxemburgul ar urma să rămână ţările cele mai puţin populate, ambele populaţii fiind prognozate să rămână sub pragul de un milion.
Citește și: Populaţia României s-a redus cu peste 4,16 milioane de persoane în 35 de ani













