Franța: Incursiunea unei drone ruseşti în spaţiul aerian românesc este o nouă dovadă a atitudinii iresponsabile şi inadmisibile a Rusiei
„În faţa acestei atitudini inacceptabile din partea Rusiei, Aliaţii continuă să îşi întărească apărarea antiaeriană.”
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 16 Septembrie 2025, 18:30 • Actualizat: 16 Septembrie 2025, 18:30
Ministerul Afacerilor Externe al Franței și-a exprimat marți susținerea și solidaritatea cu România după încălcarea spațiului aerian românesc de către o dronă rusească, arată un comunicat publicat pe site-ul instituţiei, citat de Agerpres.
„Incursiunea unei drone ruseşti în spaţiul aerian românesc sâmbătă, 13 septembrie, este o nouă dovadă a atitudinii iresponsabile şi inadmisibile a Rusiei în desfăşurarea războiului său de agresiune împotriva Ucrainei. Acest incident nu este izolat de la începutul războiului din Ucraina şi intervine după incursiunile în spaţiul aerian polonez din 10 septembrie”, arată documentul.
„Franţa îşi reafirmă sprijinul pentru România şi îşi exprimă întreaga solidaritate cu aceasta”, mai arată textul citat, menţionând „contribuţia activă” a francezilor la securitatea României prin participarea ca „naţiune-cadru” la batalionul multinaţional al NATO de pe teritoriul românesc.
„În faţa acestei atitudini inacceptabile din partea Rusiei, Aliaţii continuă să îşi întărească apărarea antiaeriană. O nouă misiune de supraveghere şi apărare antiaeriană pe flancul de est (enhanced Vigilance activity (eVA) Eastern Sentry) a fost lansată în acest scop vineri, 12 septembrie. Franţa participă pe deplin la aceasta şi a anunţat în special trimiterea a trei avioane Rafale pentru participarea la acest efort de întărire a flancului estic al Alianţei”, menţionează ministerul.
Nicușor Dan: Ştim că este rusească
Președintele Nicușor Dan a declarat, luni, în cadrul unui interviu televizat, că drona care a intrat în spațiul aerian român este rusească.
„Ştim că este rusească, ştim exact şi intervalul de timp şi parcursul pe care l-a avut pe teritoriul românesc”, a spus acesta la Antena 3.
La rândul său, ministrul Apărării a precizat că drona a fost urmărită timp de 50 de minute de piloții români.
„Ucrainenii nu au astfel de drone. Ce voia (Rusia - n.r.ed)? O poză cu eticheta?”, a declarat Ionuț Moșteanu, în replică la atitudinea sfidătoare manifestată de Rusia.
Ambasada Rusiei la București a ironizat incidentul, spunând că „ministerul rămân al Apărării a descoperit un alt OZN” deasupra țării.
„Ministerul român al Apărării a descoperit un alt OZN pe cer deasupra ţării şi s-a grăbit să anunţe că este o dronă rusească. În această privință, Ministerul român de Externe l-a convocat pe ambasadorul rus pe 14 septembrie pentru a-i exprima un rotest decisiv.
În timpul conversației, însă, nu s-a dat niciun răspuns concret și convingător la nicio întrebare ridicată cu privire la identificarea unei drone ar fi zburat în spațiul aerian românesc”, a transmis reprezentanța diplomatică, într-o postare online.
Citește și: Preşedintele Nicușor Dan, despre drona care a pătruns în spațiul aerian românesc: Ştim că este rusească













