GEORGIA: Câte doi ani de închisoare pentru 11 manifestanţi pro-UE
Manifestaţiile antiguvernamentale au loc în mod regulat la Tbilisi, capitala Georgiei.
Articol de Victor Marin, Publicat: 03 Septembrie 2025, 22:08
Justiţia georgiană a condamnat miercuri la câte doi ani de închisoare 11 persoane care au participat la manifestaţiile proeuropene care au loc în această ţară anul trecut.
Decizie vine la o zi după condamnarea altor 8 manifestanţi la pedepse de până la doi ani şi jumătate de închisoare pentru capete de acuzare similare, menționează Agerpres citând AFP.
În mod oficial, Georgia, fostă republică sovietică, își propune să adere la Uniunea Europeană, însă partidul aflat la guvernare, Visul Georgian, este acuzat de opoziție și numeroase ONG-uri că doreşte să apropie ţara de Rusia.
În schimb, reprezentanții partidului Visul Georgian susţin că nu au deviat de la ambiţiile europene şi, în schimb, acuză opoziţia şi Bruxellesul că încearcă să destabilizeze Georgia.
Printre cele 11 persoane condamnate miercuri de un tribunal din capitala Tbilisi se numără și actorul de cinema Andro Şişinadze.
Aceste persoane erau acuzate de "acţiuni în grup care au adus atingere ordinii publice" în timpul manifestaţiilor antiguvernamentale de anul trecut.
Condamnările vin după o serie de arestări ale unor lideri ai opoziţiei, militanţi ai drepturilor omului şi jurnalişti, o tendinţă care a suscitat îngrijorarea Occidentului.
Manifestaţiile antiguvernamentale continuă regulat la Tbilisi, chiar dacă participarea la ele s-a diminuat în raport cu anul trecut, când zeci de mii de persoane ieşiseră în stradă după alegerile legislative din octombrie 2024, considerate de opoziţie fraudate.
SUA şi mai multe ţări europene au impus sancţiuni împotriva unor responsabili ai partidului Visul Georgian.
Citește și: Victimă a unei agresiuni fizice, liderul opoziției georgiene acuză puterea de la Tbilisi













