GERMANIA: Doctor de îngrijiri paliative, acuzat de moartea a 15 pacienți
Individul ar fi ucis 12 femei și 3 bărbați între septembrie 2021 și iulie 2024, deși anchetatorii cred că numărul victimelor ar putea fi mai mare.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 16 Aprilie 2025, 13:24 • Actualizat: 16 Aprilie 2025, 13:48
Un medic german specializat în îngrijiri paliative a fost pus sub acuzare pentru uciderea a 15 dintre pacienții săi prin administrarea unui cocktail letal de medicamente.
Procurorii din Berlin îl acuză pe doctorul în vârstă de 40 de ani că a incendiat locuințele unora dintre presupusele sale victime pentru a-și acoperi urmele, relatează BBC.
Individul ar fi ucis 12 femei și 3 bărbați între septembrie 2021 și iulie 2024, deși anchetatorii cred că numărul victimelor ar putea fi mai mare.
Medicul, al cărui nume nu a fost făcut public din cauza legilor stricte privind protecția vieții private din Germania, nu și-a recunoscut faptele, potrivit procurorilor.
El este acuzat că le-ar fi administrat pacienților, fără știrea sau consimțământul acestora, un anestezic și un relaxant muscular.
Relaxantul "a paralizat mușchii respiratori, ducând la stop respirator și moarte în câteva minute", se precizează într-un comunicat al parchetului.
Medicul a lucrat în mai multe landuri germane, iar vârstele celor ale căror decese sunt considerate suspecte variază între 25 și 94 de ani.
Doctorul este acuzat că ar fi ucis doi pacienți într-o singură zi, în iulie 2024 – un bărbat de 75 de ani în locuința sa din centrul Berlinului, și o femeie de 76 de ani, aflată într-un cartier vecin, "la câteva ore distanță".
Procurorii spun că medicul a încercat să dea foc locuinței femeii, dar a eșuat, iar ulterior "ar fi informat o rudă a victimei, susținând că se află în fața apartamentului și că nu i-a răspuns nimeni la sonerie".
Medicul era inițial suspectat că a ucis 4 pacienți aflați în grija sa atunci când a fost arestat, în august 2024. Ancheta a dus la descoperirea altor decese suspecte, iar alte exhumări sunt planificate.
Procurorii solicită interzicerea pe viață a practicării profesiei și prelungirea detenției preventive.
Citește și: Anchetă la Spitalul ieșean "Sfântul Spiridon", după ce doi medici rezidenți au murit în doar două săptămâni













