Germania este pregătită pentru o eventuală reducere a prezenţei militare americane
Peste 35.000 de militari americani erau staţionaţi în Germania în anul 2024, potrivit Congresului SUA, dar presa germană estimează că numărul lor este la ora actuală mai apropiat de 50.000.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 30 Aprilie 2026, 17:01 • Actualizat: 30 Aprilie 2026, 17:01
Germania este pregătită și așteaptă o eventuală reducere a prezeței militare americane pe teritoriul său „cu seninătate”, a declarat joi ministrul de externe german Johann Wadephul.
Declarația acestuia vine în contextul în care Donald Trump a spus că ia în considerare o diminuare a prezenței militare a SUA în Germania, Germania, declaraţie venită pe fondul unei dispute cu cancelarul german Friedrich Merz asupra războiului din Iran.
Trump a spus despre pe Merz că „habar nu are despre ce vorbeşte”, după ce cancelarul german a afirmat că, „în mod evident, americanii nu au nicio strategie” în Iran şi a estimat că Teheranul „umileşte” principala putere mondială.
Peste 35.000 de militari americani erau staţionaţi în Germania în anul 2024, potrivit Congresului SUA, dar presa germană estimează că numărul lor este la ora actuală mai apropiat de 50.000.
Citește și: Trump, nemulțumit de cea mai recentă propunere a Iranului pentru încheierea războiului













