GERMANIA: Natalitatea a ajuns în 2025 la cel mai scăzut nivel de după Al Doilea Război Mondial
Diferența dintre decese și nașteri a fost de peste 350.000, cea mai mare din perioada postbelică.
Articol de Victor Marin, Publicat: 28 Aprilie 2026, 23:06
Numărul nou-născuților din Germania a scăzut în 2025 pentru al patrulea an consecutiv, ajungând la aproximativ 654.300, cel mai scăzut nivel din 1946.
Totodată, numărul nașterilor din 2025 a fost cu 3,4% mai mic decât cei aproximativ 677.100 de copii născuți în 2024, conform datelor provizorii publicate marți de Oficiul Federal de Statistică.
Numărul deceselor, puțin peste un milion, a depășit nașterile cu 352.000, reprezentând cel mai mare spor natural negativ de după al Doilea Război Mondial.
Rata scăzută a natalității din ultimii ani este provocată de ajungerea la maturatate a generației născute în anii 1990, mai redusă din punct de vedere numeric.
Potrivit Agerpres, în 2025, din totalul copiilor născuți în Germania, 46,6% au fost primul născut, 34,8% au fost al doilea copil, iar 18,6% au fost al treilea sau următorii copii.
Conform proiecțiilor demografice, o creștere viitoare a numărului de nașteri în Germania ar fi posibilă doar dacă s-ar produce o creștere semnificativă a ratei natalității globale și s-ar înregistra o imigrație netă cel puțin moderată.
Citește și: Populația României, în continuă scădere













