Harghita: A fost înregistrată cea mai scăzută temperatură din țară, la Miercurea-Ciuc
În nopţile următoare, vremea se va menţine rece, urmând ca apoi temperaturile să crească uşor.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 28 Septembrie 2025, 10:26 • Actualizat: 28 Septembrie 2025, 10:26
Duminică dimineață, stația meteo Miercurea-Ciuc a înregistrat cea mai scăzută temperatură din țară, de minus 6,4 grade Censius.
Și în alte localităţi din Harghita s-au consemnat valori negative, respectiv minus 3,8 grade Celsius la Joseni, minus 2,7 grade Celsius la Topliţa şi minus 1,4 grade Celsius, la staţia de munte Bucin, potrivit meteorologului de serviciu Raul Cioc, citat de Agerpres.
Singura excepţie o reprezintă staţia meteo Odorheiu Secuiesc, care a înregistrat o minimă pozitivă de +1,7 grade Celsius.
Meteorologul Raul Cioc a explicat că aceste temperaturi scăzute au fost determinate de un front de aer rece, cerul senin şi prezenţa fenomenului de inversiune termică.
De asemenea, în mai multe locuri din judeţ s-a semnalat şi brumă.
Vremea se răcește
În nopţile următoare, vremea se va menţine rece, urmând ca apoi temperaturile să crească uşor.
Valorile înregistrate duminică sunt obişnuite în Harghita, pentru finalul lunii septembrie, şi i-a determinat pe mulţi locuitori să pornească centralele de apartament sau să facă focul în sobe.
La Miercurea-Ciuc, furnizarea încălzirii în sistem centralizat se face deja, parţial, în unităţi de învăţământ şi la spital.
Potrivit informaţiilor furnizate de Societatea de Gospodărire Comunală GOSCOM Miercurea-Ciuc, agentul termic va fi furnizat, de săptămâna viitoare, şi în apartamentele racordate la sistemul centralizat.
CItește și: Meteo: Vreme rece, ploi și ninsoare săptămâna viitoare













