Ion Iliescu rămâne la ATI: Fostul preşedinte primește "îngrijiri medicale complexe"
Sub tratamentul complex administrat, starea generală se menţine staţionară, precizează medicii care îl îngrijesc pe primul președinte al României post-comuniste.
Articol de Mihai Gabriel Bogdan, Publicat: 12 Iunie 2025, 10:10 • Actualizat: 12 Iunie 2025, 10:28
Fostul preşedinte Ion Iliescu rămâne internat în Secţia de terapie intensivă a Spitalului Clinic de Urgenţă "Prof. Dr. Agrippa Ionescu".
Potrivit unității, pacientul beneficiază de "îngrijiri medicale complexe" din partea unei echipe multidisciplinare.
"În cursul zilei precedente, 11 iunie, s-au efectuat mai multe proceduri medicale în scop diagnostic şi terapeutic, bine tolerate. Sub tratamentul complex administrat, starea generală se menţine staţionară", a transmis spitalul.
"În urma investigaţiilor efectuate până la acest moment, diagnosticul de etapă este de formaţiune înlocuitoare de spaţiu la nivel pulmonar, avansată loco-regional. Se continuă investigaţiile pentru stabilirea diagnosticului final", se preciza în informarea de miercuri.
În contextul solicitărilor venite din partea presei, precum și al gradului de interes public în acest caz, Spitalul Clinic de Urgență "Prof. Dr. Agrippa Ionescu" va transmite informări medicale despre acest caz "cu o frecvență regulată, respectând confidențialitatea actului medical, precum și drepturile și dorința pacientului".
Marți, Serviciul Român de Informaţii a transmit că Ion Iliescu "s-a prezentat, la solicitarea sa", luni, la Spitalul Clinic de Urgenţă Prof. Dr. Agrippa Ionescu din Bucureşti, pentru efectuarea unor investigaţii".
Recent, fostul președinte l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria în alegerile prezidențiale.
Citește și: Dosarul Mineriadei din 1990, retrimis în judecată












