Iranienii capturează două nave în Strâmtoarea Ormuz
Gardienii Revoluției au escortat vasele către țărmurile iraniene.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 22 Aprilie 2026, 14:40 • Actualizat: 22 Aprilie 2026, 14:52
Iranul a capturat două nave în Strâmtoarea Ormuz, miercuri, consolidându-și controlul asupra acestei rute maritime strategice după ce președintele american Donald Trump a suspendat pe termen nedeterminat atacurile, fără semne că negocierile de pace ar urma să fie reluate.
Agenția iraniană de știri Tasnim a relatat că Gardienii Revoluției au confiscat vasele sub pretextul unor încălcări maritime și le-au escortat către țărmurile iraniene.
Reuters notează că este prima dată când Iranul capturează nave de la începutul războiului.
Anterior, o agenție britanică de securitate maritimă anunțase că 3 nave au fost vizate de focuri de armă, potrivit Associated Press.
Donald Trump a transmis, într-un mesaj publicat marți seară pe rețelele sociale, că Statele Unite au acceptat solicitarea mediatorilor pakistanezi „de a suspenda atacul asupra Iranului până când liderii și reprezentanții săi vor veni cu o propunere unitară... iar discuțiile se vor încheia, într-un fel sau altul”.
Însă, chiar în timp ce anunța ceea ce părea o prelungire unilaterală a armistițiului, liderul de la Casa Albă a precizat că Marina Statelor Unite va continua blocada maritimă asupra comerțului iranian.
SUA au deschis focul și au capturat sâmbătă o navă cargo iraniană, iar marți au interceptat un petrolier iranian de mari dimensiuni în Oceanul Indian.
Iranul consideră blocada americană un act de război și a transmis că nu va ridica interdicția impusă în strâmtoare, care a provocat o criză energetică globală, atât timp cât blocada SUA continuă.
Pakistanul, în rol de mediator, rezervase integral un hotel de lux din capitala Islamabad pentru discuții de pace de ultim moment programate marți, în speranța unui acord înainte ca armistițiul vechi de două săptămâni să expire.
Însă Iranul nu a confirmat niciodată participarea, iar delegația americană condusă de vicepreședintele JD Vance nu a părăsit Washingtonul, ceea ce sugerează un impas în războiul de aproape două luni și lipsa unei soluții clare pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz.
Până miercuri dimineață nu existase niciun răspuns oficial din partea liderilor iranieni la anunțul lui Trump privind armistițiul, deși primele reacții de la Teheran indicau scepticism.
Tasnim a relatat că Iranul nu a cerut prelungirea armistițiului și a repetat amenințările că va sparge blocada americană prin forță.
Un consilier al principalului negociator iranian, președintele Parlamentului Mohammad Baqer Qalibaf, a spus că anunțul lui Trump ar putea fi o manevră.
Cu doar câteva ore înainte de suspendarea atacurilor, Donald Trump reiterase amenințările că le va relua, afirmând că armata sa este „gata de acțiune”.
Navă avariată de tiruri iraniene
Pe tot parcursul războiului, Iranul a închis efectiv strâmtoarea pentru navele altor state, atacând vasele care încearcă să tranziteze fără permisiunea sa. Aproximativ o cincime din petrolul mondial și gazul natural lichefiat tranzitează în mod normal această rută.
Miercuri, agenția britanică UKMTO a anunțat că cel puțin trei nave container au raportat că au fost lovite de focuri de armă în strâmtoare.
Comandantul uneia dintre nave a semnalat că a fost abordat de o canonieră iraniană la nord-est de Oman. Nava a fost atacată cu arme de foc și grenade propulsate de rachetă, iar puntea de comandă a fost grav avariată, deși nu au fost raportate victime sau poluare.
Alte două nave au transmis că au fost atacate la aproximativ opt mile marine vest de Iran, fără răniți. UKMTO nu a precizat cine a tras în aceste incidente.
Iranul a condamnat interceptarea de către Marina SUA a navelor iraniene în larg, inclusiv a petrolierului uriaș care se îndrepta spre Singapore și care a fost abordat marți în Oceanul Indian, cu doar câteva ore înainte ca negocierile de pace să fie reluate. Ministerul iranian de Externe a acuzat SUA de „piraterie maritimă și terorism de stat”.
Următoarele negocieri de pace, incerte
Prin anunțul făcut marți, Trump a renunțat din nou în ultimul moment la amenințările privind bombardarea centralelor electrice și podurilor Iranului, amenințări condamnate de ONU și de alte organizații ca potențiale crime de război. Iranul avertizase că va lovi vecinii arabi dacă infrastructura sa civilă va fi atacată.
Contractele futures pe bursele americane au crescut, dolarul a oscilat, iar prețul petrolului a coborât miercuri sub 100 de dolari pe baril după anunțul armistițiului, chiar dacă negocierile de pace programate provizoriu la Islamabad păreau aproape de eșec.
Înainte de cel mai recent anunț al lui Trump, un oficial iranian declarase pentru Reuters că negociatorii Teheranului erau dispuși să participe la o nouă rundă de discuții, dar doar dacă SUA renunță la politica de presiune și amenințări.
Prima rundă de negocieri, desfășurată în urmă cu 11 zile, nu a produs niciun acord, Statele Unite concentrându-se pe disputa mai veche privind stocurile iraniene de uraniu puternic îmbogățit.
Trump dorește scoaterea acestora din Iran pentru a împiedica Teheranul să îmbogățească uraniul până la nivelul utilizabil pentru arme nucleare.
Iranul susține că programul său nuclear este exclusiv pașnic și civil și că are dreptul suveran să îl continue ca semnatar al Tratatului de Neproliferare Nucleară. Teheranul cere încetarea războiului, ridicarea sancțiunilor, despăgubiri pentru distrugerile provocate și recunoașterea controlului său asupra strâmtorii.
Libanul denunță încălcarea armistițiului
SUA și Israelul au început războiul pe 28 februarie, iar conflictul s-a extins rapid către statele din Golf care găzduiesc baze militare americane și către Liban, invadat de Israel după ce gruparea Hezbollah, aliată Iranului, s-a alăturat luptelor.
Peste 5.000 de civili au fost uciși în întreaga regiune.
În cursul nopții, un atac cu dronă israeliană a ucis o persoană și a rănit alte două în vestul Văii Bekaa din Liban, a transmis agenția oficială libaneză de presă. Armata israeliană a declarat că nu are cunoștință despre atacul raportat.
Israelul și Libanul au anunțat un armistițiu săptămâna trecută. Iranul afirmă că încetarea acestui conflict este o condiție prealabilă pentru negocieri de pace cu Statele Unite.













