Israelul trimite o delegație în Qatar pentru discuții despre pacea în Gaza
Presiunea publică asupra lui liderului statului evreu este tot mai mare pentru a obține o încetare permanentă a focului și pentru a încheia războiul.

Articol de Matei Pavel, Publicat: 06 Iulie 2025, 15:56 • Actualizat: 06 Iulie 2025, 16:14
O delegație israeliană a plecat spre Qatar, duminică, pentru negocieri privind un posibil acord referitor la ostaticii din Gaza și o încetare a focului, a declarat un oficial israelian pentru Reuters.
Confirmarea a venit cu doar câteva ore înainte ca premierul Benjamin Netanyahu să plece spre Washington pentru o întâlnire cu președintele american Donald Trump.
Presiunea publică asupra lui liderului statului evreu este tot mai mare pentru a obține o încetare permanentă a focului și pentru a încheia războiul din Gaza – o măsură contestată de unii membri radicali din coaliția sa de dreapta. Alții, inclusiv ministrul de Externe, Gideon Saar, și-au exprimat sprijinul pentru o astfel de înțelegere.
Vineri, gruparea palestiniană Hamas a declarat că a răspuns cu un „spirit pozitiv” unei propuneri de încetare a focului susținute de SUA, la doar câteva zile după ce Donald Trump afirmase că Israelul a acceptat „condițiile necesare pentru a finaliza” un armistițiu de 60 de zile.
Totuși, dificultățile rămân. Un oficial palestinian dintr-o grupare militantă aliată cu Hamas a afirmat că persistă îngrijorări legate de ajutorul umanitar, de accesul prin punctul de trecere Rafah (din sudul Israelului spre Egipt) și de lipsa unui calendar clar pentru retragerea trupelor israeliene.
Biroul lui Benjamin Netanyahu a transmis că modificările cerute de Hamas în propunerea de încetare a focului sunt „inacceptabile pentru Israel”. Totuși, delegația israeliană se va deplasa în Qatar pentru a „continua eforturile de aducere a ostaticilor acasă, pe baza propunerii intermediare a Qatarului, la care Israelul a consimțit”.
Premierul israelian, care urmează să se întâlnească cu Donald Trump luni, a reiterat că Hamas trebuie să fie dezarmat – o cerere pe care gruparea militantă a refuzat până acum să o ia în considerare.
Ostaticii din Gaza
Sâmbătă seară, mulțimi de oameni s-au adunat într-o piață publică din Tel Aviv, în apropiere de sediul Ministerului Apărării, pentru a cere un acord de încetare a focului și întoarcerea celor aproximativ 50 de ostatici încă reținuți în Gaza.
Protestatarii au fluturat steaguri israeliene, au scandat lozinci și au purtat pancarte cu fotografiile ostaticilor.
Unii membri ai familiilor celor capturați și prezenți la proteste s-au arătat îngrijorați că acordul ar putea să nu asigure eliberarea tuturor ostaticilor deodată.
„Cred că, din păcate, va fi un acord parțial, dar ceea ce premierul Netanyahu și echipa sa spun mereu este că nu va fi un acord parțial”, a declarat Dalia Cusnir, cumnata unuia dintre ostatici. „Ne este teamă, dar înțelegem că, dacă asta avem și așa putem salva vieți, îl vom accepta, vom spera și vom continua să luptăm pentru ca toți ostaticii să se întoarcă”, a adăugat ea.
Cel mai recent val de violențe din conflictul israeliano-palestinian, care durează de decenii, a fost declanșat pe 7 octombrie 2023, când Hamas a atacat sudul Israelului, ucigând aproximativ 1.200 de persoane și luând 251 de ostatici, potrivit datelor israeliene.
Ministerul Sănătății din Gaza susține că ofensiva militară de răspuns a Israelului a ucis peste 57.000 de palestinieni.
Atacurile au provocat, de asemenea, o criză alimentară, au dus la strămutarea majorității populației din Gaza și au lăsat teritoriul în ruine.
Se crede că aproximativ 20 dintre ostaticii rămași în captivitate sunt încă în viață. Majoritatea celor răpiți au fost eliberați în urma unor negocieri diplomatice, deși armata israeliană a recuperat unii și prin acțiuni militare.