JAPONIA: Evacuări din calea celui mai mare incendiu forestier din ultimele decenii

Articol de Matei Pavel, Publicat: 03 Martie 2025, 15:29 • Actualizat: 03 Martie 2025, 15:43
Autoritățile japoneze au mobilizat peste 2.000 de pompieri pentru a lupta cu cel mai mare incendiu de pădure din ultimele trei decenii.
Potrivit BBC, o persoană a fost ucisă de flăcări, care au mistuit peste 5.200 de acri în jurul orașului nordic Ofunato în ultimele zile.
Deși perioada ianuarie-martie este, de obicei, cea mai secetoasă din Ofunato, luna trecută s-a înregistrat cea mai redusă cantitate de precipitații aferenă unui februarie din ultimii peste 20 de ani – doar 2,5 milimetri, față de media obișnuită de 41 de milimetri.
Aproximativ 4.600 de persoane rămân sub ordin de evacuare emise de guvern, în timp ce incendiul continuă să ardă.
Aproximativ 2.000 de persoane au părăsit deja zona pentru a se refugia la prieteni sau rude, iar peste 1.200 s-au evacuat în adăposturi, au declarat oficialii.
Incendiile se extind într-o zonă împădurită din prefectura Iwate, care este a doua cea mai mare prefectură a Japoniei și are a doua cea mai mică densitate a populației din țară.
Până acum, se estimează că peste 80 de clădiri au fost afectate, deși FDMA a precizat că detaliile sunt încă în curs de evaluare.
„Deși este inevitabil ca incendiul să se extindă într-o anumită măsură, vom lua toate măsurile necesare pentru a ne asigura că nu va avea un impact asupra locuințelor oamenilor”, a declarat premierul Shigeru Ishiba în legislativ.
Mii de pompieri din 14 prefecturi, inclusiv Tokyo, au fost trimiși să lupte cu flăcările.
Cel puțin 16 elicoptere sunt, de asemenea, folosite, imaginile surprinse arătând aeronavele aruncând apă peste dealurile în flăcări.
La fel ca multe alte țări, Japonia a înregistrat în 2024 cel mai cald an din istorie.