Județele Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt și Teleorman, sub cod portocaliu de caniculă
În alte 15 județe, se anunță Cod galben de caniculă și disconfort termic ridicat.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 21 Iulie 2025, 05:56 • Actualizat: 21 Iulie 2025, 09:35
O avertizare Cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic accentuat a fost emisă, duminică, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), pentru judeţele Caraş-Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman, valabilă de luni până marţi dimineaţa.

Disconfort termic ridicat și temperaturi maxime
În intervalul 21 iulie, ora 10:00 - 22 iulie, ora 10:00, valul de căldură se va manifesta în judeţele Caraş-Severin, Mehedinţi, Dolj, Olt şi Teleorman unde va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.
Temperaturile maxime se vor încadra între 37 şi 40 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 19 şi 23 de grade, caracterizând o noapte tropicală, informează Agerpres.
De altfel, judeţele Dolj, Olt, Teleorman şi Giurgiu se vor afla duminică, de la ora 12:00, până luni, la ora 10:00, sub Cod galben caniculă şi disconfort termic ridicat.
Temperaturile maxime se vor situa în jurul valorii de 35 de grade, iar noaptea va fi tropicală cu minime de 19 - 20 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi uşor pragul critic de 80 de unităţi.
Valul de căldură, extins în alte 15 județe
Meteorologii au mai emis duminică şi un Cod galben de fenomene similare în 15 judeţe din vestul, sud-vestul şi sud-estul ţării, inclusiv în Bucureşti, valabil în intervalul 21 iulie, ora 10:00 - 22 iulie, ora 10:00.
„Luni, valul de căldură se va extinde în nordul Banatului, Crişana, sud-vestul Transilvaniei, nordul Olteniei, cea mai mare parte a Munteniei şi în sud-vestul Dobrogei unde va fi caniculă, disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăşi pragul critic de 80 de unităţi.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 34 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 21 de grade, caracterizând local o noapte tropicală”, se arată în avertizarea ANM.
Judeţele atenţionate de meteorologi sunt: Bihor, Arad, Timiş, Alba, Hunedoara, Gorj, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Ilfov, Giurgiu, Ialomiţa, Călăraşi şi Constanţa (parţial). Meteorologii avertizează că valul de căldură, canicula şi disconfortul termic vor persista, până spre sfârşitul săptămânii viitoare, mai ales în jumătatea sudică a ţării.
Citește și: Peste 60 de incendii de vegetație în județul Vaslui, declanșate în prima jumătate a lunii iulie













