Kelemen Hunor: Mulțumim maghiarilor și românilor care au pus ștampila pe UDMR
Potrivit calculelor formațiunii, scorul electoral este de 5,5 - 5,6%, ceea ce înseamnă peste 540.000 de voturi.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 01 Decembrie 2024, 21:29 • Actualizat: 01 Decembrie 2024, 23:00
Liderul Uniunii Democrate a Maghiarilor din România a salutat, duminică seară, rezultatul obținut de formațiune în alegerile parlamentare.
Potrivit calculelor UDMR, scorul electoral este de 5,5 - 5,6%, ceea ce înseamnă peste 540.000 de voturi.
"Fără vocea rațiunii nu se poate construi nimic"
"Este momentul când trebuie să le mulțumim celor care au fost alături de noi, celor care ne-au susținut cu voturile exprimate pentru Camera Deputaților și pentru Senat, acelor oameni care, în condiții dintre cele mai grele, au fost alături de noi, dar și a celor care s-au alăturat, văzând rezultatele primului tur de scrutin la prezidențiale și, dându-și seama că există un pericol foarte mare [extremist - n. red], au zis că vor veni și ne vor vota.
Trebuie să le mulțumim maghiarilor și românilor care au pus ștampila pe UDMR și au fost de acord că vocea rațiunii în această perioadă contează. Fără vocea rațiunii nu se poate construi nimic. Mulțumim încă o dată, sunt mândru pentru acest rezultat!", a spus Kelemen Hunor.
Kelemen Hunor, mândru de o "comunitate puternică"
Sondajul CURS efectuat la ieșirea de la urne creditează UDMR cu 5%,
"Nu vreau să comentez exit-poll-urile arătate astăzi la televizoare, trebuie să așteptăm numărarea voturilor și atunci putem spune care este rezultatul.
Dar sunt extrem de mândru că toate comunitățile noastre, începând cu Harghita, care este cap de listă, în topul județelor. Astăzi, au venit la vot și au arătat că suntem o comunitate puternică, o comunitate solidară și vrem să avem un cuvânt de spus în ceea ce privește direcția în care va merge România, direcția în care va evolua țara noastră", a adăugat Kelemen Hunor.













