Magistrații denunță o campanie susținută de subminare a profesiei lor
Sunt reclamate "derapaje frecvente" care "subminează deliberat încrederea în capacitatea puterii judecătorești de a-și îndeplini funcția esențială de aplicare a legii, garantând drepturile și libertățile cetățenilor."
Articol de Andrei Enache, Publicat: 13 August 2025, 08:52 • Actualizat: 13 August 2025, 09:45
Mai multe organizații ale magistraților reclamă o campanie susținută de subminare a profesiei lor și îi solicită premierului Ilie Bolojan o întrevedere de urgență pentru a discuta despre această situație.
Cele patru asociații semnatare afirmă că dialogul este esențial pentru buna funcționare a instituțiilor statului și cu atât mai necesar atunci când "derapaje frecvente subminează deliberat încrederea în capacitatea puterii judecătorești de a-și îndeplini funcția esențială de aplicare a legii, garantând drepturile și libertățile cetățenilor."
Reprezentanții sistemului de justiție au criticat dur propunerile de modificare a regulilor de pensionare a magistraților care prevăd creșterea vârstei de pensionare și a perioadei minime în activitate, precum și scăderea quantumului pensiei raportat la ultimul salariu, măsuri care ar urma să fie incluse în cel de-al doilea pachet fiscal pentru scăderea deficitului bugetar.
Președinta CSM a invocat ca argument împotriva diminuării pensiilor faptul că magistrații sunt unici și nu pot fi comparați cu nicio altă categorie de angajați din sistemul public, notează Radio România Actualități.













