Mai multe avalanșe, produse în zona înaltă a Munților Făgăraș
Salvamontiștii le recomandă turiștilor fără experiență să evite deplasările în zona înaltă a masivului, în special în lipsa echipamentului adecvat și a cunoștințelor necesare pentru parcurgerea terenului montan în condiții de iarnă severă.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 09 Ianuarie 2026, 17:50 • Actualizat: 09 Ianuarie 2026, 18:00
Salvamont Sibiu anunță că, în zona înaltă a Munților Făgăraș, s-au declanșat mai multe avalanșe.
„Ca urmare a ninsorilor și vântului din ultimele zile, în Munții Făgăraș, la altitudini de peste 1.800 de metri, s-au format plăci de vânt de dimensiuni semnificative. De asemenea, au avut loc câteva avalanșe spontane de dimensiuni considerabile”, au transmis, vineri, reprezentanții Salvamont Sibiu.
Salvamontiștii avertizează că riscul de avalanșă este ridicat și recomandă turiștilor fără experiență să evite deplasările în zona înaltă a masivului, în special în lipsa echipamentului adecvat și a cunoștințelor necesare pentru parcurgerea terenului montan în condiții de iarnă severă.
Informații suplimentare au fost publicate și pe pagina de Facebook Avalanșe în Carpați, unde specialiștii au semnalat producerea unei avalanșe de mari dimensiuni, care a curs natural în noaptea de joi spre vineri, ca urmare a acumulărilor masive de zăpadă adusă de vânt.
„A curs practic toată coroana de sub Balcoane, de sub bolovanul (est de vârful Paltinu) până la Hornul Negru, după Steag. Aceasta este una dintre cele mai mari avalanșe înregistrate în zona Bâlea în ultimii cinci ani”, se menționează într-un mesaj.
La începutul lunii, o altă avalanșă de mari dimensiuni a fost declanșată de doi schiori în zona Bâlea Lac, evidențiind fragilitatea stratului de zăpadă și pericolul major existent în Munții Făgăraș.
Salvamont Sibiu reiterează apelul la prudență maximă și recomandă consultarea buletinelor nivometeorologice, evitarea zonelor expuse și respectarea indicațiilor autorităților montane, pentru prevenirea unor accidente cu consecințe grave.













