Mesaj audio al Papei Francisc, transmis de pe patul de spital
"Vă mulțumesc din toată inima pentru rugăciunile pe care le faceți pentru sănătatea mea", le-a transmis suveranul pontif credincioșilor.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 07 Martie 2025, 09:42 • Actualizat: 07 Martie 2025, 09:56
Vaticanul a făcut public un mesaj audio al Papei Francisc, primul de la spitalizarea sa pe 14 februarie.
"Vă mulțumesc din toată inima pentru rugăciunile pe care le faceți pentru sănătatea mea din Piața (Sfântul Petru)", a spus Suveranul Pontif cu o voce tremurândă.
„Vă însoțesc de aici [spital - n. red]. Fie ca Dumnezeu să vă binecuvânteze și Fecioara să aibă grijă de voi. Vă mulțumesc”, a adăugat capul Bisericii Catolice.
De când a fost internat cu dublă pneumonie la Spitalul Gemelli din Roma, papa Francisc a avut mai multe crize de insuficiență respiratorie.
Medicii rămân rezervați în ceea ce privește evoluția stării sale de sănătate.
Din cauza stării fragile, pontiful nu a putut să conducă rugăciunea tradițională Angelus în ultimele trei duminici.
De asemenea, va rata începutul Postului Mare, o perioadă religioasă catolică importantă de șase săptămâni înainte de Paște, marcată de o procesiune și o Liturghie.
Spitalizarea lui Francisc este cea mai lungă din cei 12 ani ai săi de papalitate.
Papa a suferit probleme respiratorii pe parcursul întregii sale vieți, după ce a avut o parte dintr-un plămân îndepărtată când era tânăr.













