Mesaj RO-Alert, emis după ce un urs şi-a făcut apariţia în staţiunea Buşteni
În minivacanța de Paști, alte două mesaje au semnalat prezenţa urşilor pe străzile oraşului.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Aprilie 2025, 22:18 • Actualizat: 23 Aprilie 2025, 22:27
Un mesaj de avertizare a fost către localnicii şi turiştii aflaţi în Buşteni, miercuri seară, după un urs şi-a făcut apariţia în staţiunea prahoveană.
”S-a transmis mesaj RO-Alert pentru prezenţă urs în Buşteni. Se deplasează o ambulanţă SMURD pentru asigurarea zonei”, precizează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Prahova.
În minivacanța de Paști, alte două mesaje au semnalat prezenţa urşilor pe străzile oraşului Buşteni.
Tot miercuri, ISU Prahova a emis mesaj RO-Alert după ce un urs a fost văzut în comuna Cornu.
Citește și: Campanie în sprijinul salvamontistului din Predeal rănit grav de o ursoaică













