Ministerul Sănătății cere măsuri pentru protejarea populației în zilele caniculare
Printre măsuri se numără suplimentarea echipajelor de ambulanţă în zonele cu solicitări crescute, verificarea stocurilor de medicamente şi a resurselor umane din spitale, precum şi colaborarea cu autorităţile locale pentru organizarea punctelor de prim ajutor.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 06 Iulie 2025, 16:39 • Actualizat: 06 Iulie 2025, 17:02
Ministerul Sănătăţii le-a cerut, duminică, direcţiilor de sănătate publică, serviciilor de ambulanţă şi unităţilor de primiri urgenţe să aplice planurile de măsuri pentru zilele caniculare.
Solicitarea vizează prevenirea problemelor de sănătate generate de temperaturile extreme.
Printre măsuri se numără suplimentarea echipajelor de ambulanţă în zonele cu solicitări crescute, verificarea stocurilor de medicamente şi a resurselor umane din spitale, precum şi colaborarea cu autorităţile locale pentru organizarea punctelor de prim ajutor şi distribuirea apei potabile în spaţii publice.
De asemenea, vor fi intensificate controalele igienico-sanitare în unităţile alimentare şi în taberele şcolare.
Autorităţile le recomandă cetăţenilor să evite expunerea prelungită la soare, să se hidrateze corespunzător şi să caute locuri umbrite sau climatizate în orele de vârf.









Administrația Națională de Meteorologie a extins codul roșu de caniculă pentru mai multe județe din sudul țării, vizată fiind inclusiv Capitala.
Avertizarea este valabilă de luni (ora 10:00) și până marți (ora 10:00) în județele Mehedinți, Gorj, Dolj, Olt, Vâlcea, Argeș, Teleorman, Giurgiu, Dâmbovița, Prahova, Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași, Ilfov și municipiul București.
Valul de căldură se va extinde și va continua să se intensifice.
Potrivit meteorologilor, se vor înregistra temperaturi maxime de 38...41 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Minimele termice vor fi de 21...24 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.
De asemenea, un cod portocaliu va fi valabil de luni (ora 10:00) și până marți (ora 10:00), în județele Timiș, Caraș Severin, Hunedoara, Alba, Vrancea, Galați și parțial Constanța.
Temperaturile maxime se vor încadra între 36 și 39 de grade, iar minimele nu vor coborî sub 20 de grade.
Valul de căldură se va menține, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.
Pentru intervalul luni (ora 10:00) – marți (ora 10:00), a fost emis și un cod galben de caniculă, pentru mare parte din țară (vezi harta de mai sus).
În Crișana, Maramureș, mare parte a Transilvaniei și Moldovei și în nordul Dobrogei continentale, valul de căldură se va menține, va fi caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, iar cele minime în general între 18 și 20 de grade.
Potrivit ANM, și marți, valul de căldură se va menține în sudul, estul și centrul țării.













