Ministerul Sănătății lansează formularul pentru evaluarea calității mâncării din spitale
Pentru a contribui la îmbunătăţirea serviciilor, pacienţii şi aparţinătorii pot raporta eventualele probleme.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 14 Iulie 2025, 06:17 • Actualizat: 14 Iulie 2025, 08:14
Calitatea mâncării din spitale va putea fi evaluată prin completarea unui formular online, disponibil, începând de luni, pe site-ul Ministerului Sănătăţii.
Pentru a contribui la îmbunătăţirea serviciilor, pacienţii şi aparţinătorii pot raporta eventualele probleme privind hrana primită în unităţile medicale.
Formularul este accesibil oricui şi va ajuta autorităţile să ia măsuri rapide în cazul neregulilor sesizate.
"Zilnic, facem eforturi pentru a oferi pacienților o hrană de calitate, care să respecte standardele alimentare. Inițiativa lansării acestui formular pentru sesizări privind hrana din spitale ne responsabilizează și mai mult, astfel încât, în continuare, vom face tot posibilul să oferim pacienților, pe perioada internării, o hrană diversificată și de calitate, atât din punct de vedere al conținutului caloric, al gustului, cât și al aspectului", a declarat Mariana Negoiţă, purtătorul de cuvânt al Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş, citată de Radio România Actualități.
Citește și: Prima cameră hiperbară dintr-un spital public, la Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca













