Ministrul Burduja: România, la unul dintre cele mai ridicate niveluri ale sărăciei energetice din UE
„România trebuie să continue modernizarea infrastructurii energetice şi să crească ponderea energiilor regenerabile în mixul nostru energetic. Dar acest lucru nu este suficient”, a spus Sebastian Burduja.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 14 Octombrie 2024, 16:25 • Actualizat: 14 Octombrie 2024, 16:25
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat luni, 14 octombrie, că România se află la unul dintre cele mai ridicate niveluri ale sărăciei energetice dintre țările membre ale Uniunii Europene.
„România are, din păcate, unul dintre cele mai ridicate niveluri ale sărăciei energetice dintre statele Uniunii Europene. Deşi mulţi dintre noi luăm ca un dat faptul că putem aprinde lumina, televizorul sau cuptorul cu microunde când ajungem acasă, căldura din calorifere, apa caldă, adevărul este că sunt încă destui români pentru care toate acestea nu sunt la îndemână, mai ales în mediul rural.
Efectele unei astfel de realităţi sunt multiple: Nu putem vorbi, spre exemplu, despre şanse egale în educaţie, când un copil îşi poate face temele pe calculator, iar altul doar la lumina lumânării, uneori cu mâinile îngheţate de frig. Faptul că avem cel mai mic consum de energie pe cap de locuitor din Europa, mai mic decât Ucraina sau Republica Moldova, spune multe.
Aproximativ o treime dintre gospodăriile din România sunt afectate, în diferite grade, de fenomenul sărăciei energetice”, a scris ministrul Energiei pe pagina sa de Facebook.
Oficialul a subliniat că în ciuda progreselor înregistrate în țară, „realitatea este că sărăcia energetică rămâne un fenomen încă prezent în ţara noastră”.
Măsurile pentru reducerea facturilor pe termen mediu și lung
De asemenea, ministrul Energiei a sugerat câteva măsuri pentru reducerea facturilor pe termen mediu și lung și pentru a proteja mediul.
„În România anului 2024, aşa ceva este inacceptabil, iar normalitatea ar trebui să fie aceea în care fiecare român are acces la surse de energie - indiferent dacă locuieşte într-un cătun pitoresc din Munţii Apuseni sau într-unul dintre marile oraşe.
Aici ajungem la viziunea mai largă despre ceea ce înseamnă dezvoltarea sectorului energetic. Am spus-o de fiecare dată: investiţiile în energie verde, eficienţă energetică şi în extinderea şi modernizarea reţelelor de distribuţie sunt cheia pentru a reduce facturile pe termen mediu şi lung şi pentru a proteja mediul.
România trebuie să continue modernizarea infrastructurii energetice şi să crească ponderea energiilor regenerabile în mixul nostru energetic. Dar acest lucru nu este suficient”, a spus Sebastian Burduja.
Ministrul Energiei a reiterat că, pentru a avea preţuri competitive la energie, trebuie folosite pragmatic şi inteligent toate resursele pe care le avem, de la energie nucleară până la gaze naturale.
„România nu trebuie să lase pe nimeni în urmă. Suntem obligaţi să utilizăm şi soluţii pe termen scurt pentru cei mai vulnerabili - aşa cum sunt deciziile de plafonare a preţurilor - alături de strategii pe termen mediu şi lung, inclusiv pentru creşterea eficienţei energetice a locuinţelor”, a mai spus oficialul, care a participat luni la prezentarea Raportului Băncii Mondiale privind evaluarea nivelului de sărăcie energetică din România.
Citește și: Vom proteja consumatorii finali vulnerabili, după 1 aprilie 2025













